Opština Berkovici

Naslovna Vijesti iz BiH Društvo Trebinje prva stanica

Trebinje prva stanica

El. pošta Štampa PDF
Trebinje - Područje Istočne Hercegovine sa Trebinjem kao regionalnim centrom smatra se jednom od kapija šverca narkotika i visokoakciznih roba, koje iz Albanije i Crne Gore preko BiH idu prema zemljama EU, zbog čega je na ovom prostoru poslednjih godina delovalo nekoliko dobro organizovanih kriminalnih grupa.

Građani Trebinja još se sećaju serije krađa vozila, eksplozija i kriminalnih obračuna koje su se poslednjih godina dešavale u gradu na Trebišnjici. Veliki broj ekpslozija okarakterisan je kao međusobni obračuni suprotstavljenih kriminalnih klanova, a trebinjska policija u to vreme izgledala ja nemoćna da uradi nešto više na bezbednosnom stanju. Međutim, tokom prošle godine usledilo je nekoliko kontinuiranih akcija među kojima je najveća bila „Leotar“.
U jednoj od najvećih policijskih akcija na teritoriji BiH, koja je pokrenuta u Trebinju, zbog šverca narkotika i organizovanog kriminla uhapšeno je oko 60 osoba, a nekima od njih već se sudi pred nekoliko sudova u BiH. Ministar unutrašnjih poslova RS Stanislav Čađo rekao je da je “Leotar” pokazao svu spremnost policije RS da se obračuna sa kriminalom, te da je ona tek početak obračuna sa mafijom. U akciji “Leotar” uhapšena je grupa na čelu sa Trebinjcem Nikolom Šarabom (27), kojeg je Specijalno tužilaštvo RS optužilo kao vođu klana koji se bavio švercom kokaina.
„Leotar je jedan od naših najvećih uspeha, a akcija, koja se smatra najvećom ikada organizovanom u BiH, pripremana je nekoliko meseci. Tokom akcije pretreseno oko 250 lokacija, dokumentovana su i nadležnim tužilaštvima dostavljena četiri izvještaja protiv 89 osoba koje se dovode u vezu sa organizovaniim kriminalom“, tvrde u policiji.
Nedavno je u okolini Bileće, na granici Crne Gore i BiH, pri pokušaju krijumčarenja oko 80 kilograma droge „skank“, uhapšen begunac Miodrag Ateljević (31) iz Preraca kod Bileće za kojim je bila raspisana međunarodna poternica. Ateljevićevo ime godinama se vezalo za takozvanu „bilećku grupu“, koja je prema navodima istražioca iz Crne Gore u BiH prokrijumčarila više od 800 kilograma marihuane.
Osim šverca i eksplozija koje su na ružan glas pronele ime Trebinja, ovaj grad godinama je bio poznat i po krađama vozila.
Početkom prošle godine Trebinjci su tvrdili da su policija i kriminalci u njihovom gradu povezani, a da auto-mafija ima glavnu reč. Ranijih godina moglo se čuti da Trebinjem haraju dva međusobno suprotstavljena klana koje se bave krađama vozila.
Prema nekim navodima, jednu grupu činili su Slaven Vukajlović, Dražen Šiniković, Miodrag Ateljević, Velibor Aleksić i Dražen Radić, a drugu braća Branislav i Srđan Kržić, Miodrag Skulić i Željko Stajić. Ove ekipe početkom prošle godine, navodno su se udružile, ali ih je u međuvremeno dosta privedeno i uhapšeno, dok su neki jednostavno nestali bez traga.
“Parametri, za prvo tromesečje 2009. godine, pokazuju da je oko 10 odsto manje krivičnih dela u odnosu na isti period prošle godine, a jedan od najvećih problema je pitanje povratnika u izvršenju krivičnih dela, jer od 124 osobe koje su u prvom tromesečju ove godine identifikovane i prijavljene, oko 35 odsto su povratnici u izvršenju krivičnih dela“, objašnjavaju u trebinjskom CJB.

Nerešeni računi
Da u Trebinju još ima nerešenih računa među kriminalcima pokazuje i ubistvo Krstivoja Mijovića. Njega je u subotu ubio Borislav Tasovac ispred letnje bašte “Skaj”, a ranio je Simeona Dučića. Osumnjičeni Tasovac je u bekstvu. Mijović i Tasovac poznati su policiji od ranije i hapšeni su nekoliko puta zbog trgovine drogom i drugih teških krivičnih dela.

Trebinje prva stanica
 

Posjete

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanas5827
mod_vvisit_counterJuce9711
mod_vvisit_counterOve nedelje15538
mod_vvisit_counterProšle nedelje68600
mod_vvisit_counterOvog mjeseca284107
mod_vvisit_counterProšlog mjeseca374304
mod_vvisit_counterUkupno13029973