Opština Berkovici

Naslovna Vijesti iz BiH Društvo Kriza koči razvoj

Kriza koči razvoj

El. pošta Štampa PDF

Iako veoma mala i nerazvijena, opština Ljubinje nije bez ambicija. Načelnik ove opštine, Vesko Budunčić, u intervjuu za "Fokus" kaže da njihove ambicije potvrđuje tek usvojena Strategija integrisanog razvoja za naredni desetogodišnji period, rađena po Metodologiji u okviru UNDP-ovog projekta Integrisanog lokalnog razvoja

.

 

- Takođe, u okviru Akcionog plana za ovu godinu, stoji više projekata koji se odnose na ekonomski i društveni razvoj, te zaštitu životne sredine. Opština će imati učešće u različitim planiranim projektima s 200.000 maraka, a ostatak ćemo obezbijediti uz pomoć donatora - istakao je Budinčić.

Prema njegovim riječima, u prioritetne projekte svrstana je rekonstrukcija i adaptacija gradske sportske dvorane, za šta će biti izdvojeno oko 150.000 maraka, oko 70.000 maraka biće uloženo u izgradnju centra za pogrebne usluge, dok je oko 30.000 maraka predviđeno za uređenje gradskih ulica, javnih prostora i lokalnih puteva.

- Trenutno smo i u završnoj fazi akumulacije za navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta, imamo i interventne radove zaštite prečistača otpadnih voda, te je u planu izgradnja nove zelene pijace za šta će biti izdvojeno oko 150.000 maraka - pojasnio je Budinčić.

FOKUS: Kolike su mogućnosti ove male opštine da ulaže u ozbiljniji razvoj poljoprivrede na ovom području?

BUDINČIĆ: Ulaganja u ruralna područja Opštine su u velikoj mjeri zakasnjela. Period intenzivne industrijalizacije je znatno prije rata "ispraznio" ljubinjska sela, pa je realno govoriti o mogućem razvoju bližih, pripoljskih, i malo drugih sela. Gubitkom radnih mjesta u industriji, poljoprivreda se javlja kao nužni izlaz, ali Ljubinje i ovdje ima skromne resurse. Nema dovoljno obradivog zemljišta, a uz to ovo je bezvodno područje, gdje ljetne suše umanjuju prihode. Odavno se radi na izgradnji adekvatne akumulacije voda za navodnjavanje, ali smo još na početku, jer novca nema.

Obnova i razvoj sela pada na pleća bivših industrijskih radnika, a budžet Opštine nema dovoljno sredstava da ozbiljno pomogne.

FOKUS: Kakvo je stanje po pitanju nezaposlenosti? Ima li mogućnosti za otvaranje novih radnih mjesta u Ljubinju?

BUDINČIĆ: Pitanje zapošljavanja je najbolji indikator opštih prilika i stanja razvoja. Nažalost, nakon izrazito uspješnog višegodišnjeg poslijeratnog perioda, 2009. godine nastupa snažan talas ekonomsko-finansijske krize. Ne može se govoriti o zapošljavanju nego o grčevitoj borbi za opstanak. Ništa nije išlo u korist privrede i zapošljavanja. Opštine nemaju ni nadležnosti, ni mogućnosti da bitno utiču na tokove privređivanja pa i zapošljavanja. Skromne mjere podrške samozapošljavanju imaju samo simboličan značaj. Ljubinje je odavno otvorilo vrata svakom investitoru, a Opština besplatno daje građevinsko zemljište za objekte. Imali smo na tom planu dobrih rezultata, ali kriza je razorila neka naša dostignuća i tek stvorene šanse.

FOKUS: Imaju li mladi ljudi razloga za ostanak u opštini Ljubinje? Šta opština čini da popravi položaj ove kategorije stanovništva?

BUDINČIĆ: Perspektiva mladih ljudi u Ljubinju za nas je najteže pitanje. Osjećamo i odgovornost i potrebe, ali nemamo velike mogućnosti. Opštinski budžet nema razvojnog potencijala, investicije su u zastoju, ideje su važne, imamo ih, ali nisu dovoljne. Brojne su mjere kojim pokušavamo popraviti stanje, ali su skromna sredstva, pa one imaju simboličan značaj. Tužno je što je važan razlog ostanka mladih u Ljubinju činjenica da i u okruženju oni nemaju bitno bolje šanse, pa možemo vjerovati da će kraj aktuelne krize Ljubinje dočekati, manje-više, cijelo u pogledu stanovništva. Istina je, Ljubinje, kao i većina malih mjesta stari, ali razlozi nisu samo savremene teškoće nego teško istorijsko nasljeđe.

Neophodna ulaganja

Prema Budinčićevim riječima, mnoge oblasti života zahtijevaju ulaganje, ali za njih jednostavno sada nema mogućnosti. Jedna od tih oblasti jeste turizam.

- U ovoj krizi, do turizma praktično nismo stigli. Određeni potencijal postoji, ali nemamo ni snažnu tradiciju, niti velikih ulaganja. Kultuno nasljeđe čine brojne nekropole srednjovjekovnih nadgrobnika, mramorova, stećaka, pravoslavne crkve i crkvišta. Solidan je potencijal lovnog turizma, imamo dovoljno sportskih objekata, među njima i bazen za plivanje. Ljubinje ima i hotel s 25 soba. U planu je osnivanje opštinske turističke organizacije kao prvi važniji korak na putu prave prezentacije i valorizacije resursa i njihovog korišćenja - rekao je načelnik ove opštine.

B. MILAKOVIĆ-Fokus

Kriza koči razvoj
 

Posjete

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanas4673
mod_vvisit_counterJuce5584
mod_vvisit_counterOve nedelje52461
mod_vvisit_counterProšle nedelje36584
mod_vvisit_counterOvog mjeseca120810
mod_vvisit_counterProšlog mjeseca145039
mod_vvisit_counterUkupno23530949