Instruktori su prethodnih dana dobili raspored popisnih krugova, kojih u Berkovićima ima ukupno 32 u ruralnom i gradskom području, a popisivači- popisni materijal. Tokom popisa, radno vrijeme popisivačima i instruktorima biće od 9.00 do 21.00 čas.
Ukoliko prilikom prvog dolaska ne zateknu nikoga kod kuće, obaveza popisivača je da ostave obavještenje o ponovnom dolasku.
U popisnoj komisiji napominju da je popis stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH obavezan, a kazne u slučaju neodazivanja popisu kreću se od 100 do 10.000 KM. U slučaju nesavjesnog rada, iste sankcije snosiće popisivači i instruktori.
Sve informacije u vezi popisa stanovništva u opštini Berkovići mogu se dobiti na brojeve telefona 059-860-111 i 860-099.
Popisivači u opštini Berkovići su raspoređeni po sledećim mjestima.
Trusina- Gordić Aleksandra
Strupići- Pandžić Olivera i Čabrilo Dijana
Hatelji-Milošević Vesna i Kundačina Dijana
Berkovići-Kojović Mara i Kojović Milka
Meča-Bjelica Jelena,Muratović Mira i Ćupina Sanja
Ljuti Do-Samardžić Radivoje i Muratović Duška
Suzina-Bjelica Tamara
Hrgud-Milićević Miloš i Milićević Nenad
Dabrica-Lučić Miljan i Pavić Goran
Predolje-Vuk Amra
Bitunja i Do-Marić Dragan
Žegulja-Sadžak Ramiz
Ljubljenica i Šćepan Krst-Zubović Almina
Opštinski instruktori su:
Smailhodžić Alma
Mučibabić Zorica
Milićević Mirjana
Na pripremi popisa, koji će koštati 46 miliona KM, dvije godine radili su Agencija za statistiku BiH, entitetski statistički zavodi i filijala za statistiku Brčko distrikta BiH. Odštampano je oko 130 tona popisnog materijala.
Na terenu je angažovano oko 19.000 popisivača, dok će u cjelokupan proces biti uključeno oko 23.000 ljudi.
Prvi rezultati popisa biće poznati 90 dana od završetka popisa, odnosno u januaru iduće godine, a svi popisivači su dužni da podatke koje dobiju u vrijeme popisa čuvaju kao službenu tajnu, a popisni materijali će, po završetku popisa, biti smješteni u Istočnom Sarajevu čije će tačno mjesto biti poznato ove sedmice.
Vrijeme potrebno za popis jednog domaćinstva je oko 45 minuta, a popisnice sadrže oko 70 pitanja. Građani imaju mogućnost da se izjasne o nacionalnoj pripadnosti, jeziku, religijskoj pripadnosti, državljanstvu i svim važnim pojedinostima. Svaka punoljetna osoba može dati podatke za domaćinstvo u kojem živi, a ako popisivači nikoga ne zateknu u domaćinstvu, ostavljaće obavještenje da će ponovo doći, a ako ni poslije tri puta nikoga ne zateknu na adresi, ostaviće obavještenje da se građani jave popisnoj komisiji i dostave podatke.
Oni koji žive izvan BiH imaju priliku da popune popisnicu putem interneta i isključivo poštom da je pošalju na adresu nadležne statističke agencije.