SVETI VASILIJE OSTROŠKI

Kao episkop zahumsko-hercegovački i skenderijski živio je u manastiru Tvrdoš, služeći pravoslavnoj vjeri i čuvajući pravoslavne vjernike od turske svireposti.

Kada su Turci razorili Tvrdoš, Vasilije se preselio u manastir Ostrog, gdje je nastavio podvižnički život i gdje se upokojio 1671. godine.

Manastir je dobio ime po brdu koje se uzdiže iznad njega i podijeljen je na Gornji i Donji Ostrog, gdje vjernici dolaze na poklonjenje Svetitelju.

Čudotvorne netruležne mošti Svetog Vasilija nalaze se u kivotu koji se čuva u manastiru Ostrog, nad kojima su zabilježena brojna čuda, a naročito iscjeljenja.

Radi toga je Ostrog, odnosno Svetiteljev kivot, odavno postao mjesto koje posjećuje veliki broj ljudi, ne samo pravoslavne, nego i drugih vjeroispovijesti iz cijelog svijeta.

Manastir Ostrog, čije su svetinje vijekovima zidali vjerni priložnici, ne može se mjeriti po arhitekturi i freskama sa velikim srednjovjekovnim manastirima, ali im je ravan po svojoj duhovnoj snazi.

Srpska pravoslavna crkva slavi Svetog Vasilija Ostroškog svake godine 12. maja /29. aprila po julijanskom kalendaru/

Njegovo rodno selo je tri puta ostavljano na milost i nemilost vremenu. Iz Mrkonjića se odlazilo, ali se ognjištu uvijek vraćalo. I ove godine će na Sabor posvećen svetom Vasiliju Ostroškom doći na hiljade ljudi. I ponovo će dolaziti kao znak duboke vjere i poštovanja prema svetitelju.

Na praznik Svetog Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog Čudotvorca 12. maja 1998. godine u selu Mrkonjići osveštan je hram posvećen svetom Vasiliju. Veliko osveštanje sagrađenog hrama tada je obavilo Njegovo preosveštenstvo episkop zahumsko-hercegovački i primorski Atanasije sa sveštenstvom ove drevne Svetosavske i Svetovasilijske eparhije.

Hram je podignut na temeljima rodne kuće velikog Božijeg ugodnika i nalazi se sa desne strane puta kada se dolazi iz pravca Trebinja.

Sa lijeve strane puta nalazi se hram Svetog Nikolaja u kome je svetitelj kršten. Pored hrama je groblje u kome počiva i sveta Ana, majka svetoga Vasilija. Prilikom osveštanja hrama potvrđene su riječi koje je njegovo Preosveštenstvo mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije izgovorio kada je sveti Vasilije pohodio svoju Hercegovinu: Žitije svetoga Vasilija nije završeno. Ono se svakim danom ispisuje!

Podsjećajući na vrijeme kada se svetom Vasiliju išlo krijući i kada mu se tajno molilo, vladika zahumsko-hercegovački Grigorije je jednom prilikom istakao da je najstrašniji pakao nedostatak ljubavi, a da je najveća milost ona kojom nas je učio sveti Vasilije, uz čije ime i danas, vijekovima kasnije, vjerni narod uvijek doda - Slava mu u milost.

 

Oпштина
Берковићи

Ул.Погинулих бораца oтаџбинског рата бб
88363 Берковићи
Република Српска

Жиро рачун општине

ЈРТ ОПШТИНЕ БЕРКОВИЋИ
УниКредит банка а.д. Бања Лука
5510780002620688

НЛБ банка а.д. Бања Лука
5620080000242409

Нова Банка а.д. Бања Лука
5550090000951050
2024 Општина Берковићи - Сва права задржана