Kao episkop zahumsko-hercegovački i skenderijski živio je u manastiru Tvrdoš, služeći pravoslavnoj vjeri i čuvajući pravoslavne vjernike od turske svireposti.
Kada su Turci razorili Tvrdoš, Vasilije se preselio u manastir Ostrog, gdje je nastavio podvižnički život i gdje se upokojio 1671. godine.
Manastir je dobio ime po brdu koje se uzdiže iznad njega i podijeljen je na Gornji i Donji Ostrog, gdje vjernici dolaze na poklonjenje Svetitelju.
Čudotvorne netruležne mošti Svetog Vasilija nalaze se u kivotu koji se čuva u manastiru Ostrog, nad kojima su zabilježena brojna čuda, a naročito iscjeljenja.
Radi toga je Ostrog, odnosno Svetiteljev kivot, odavno postao mjesto koje posjećuje veliki broj ljudi, ne samo pravoslavne, nego i drugih vjeroispovijesti iz cijelog svijeta.
Manastir Ostrog, čije su svetinje vijekovima zidali vjerni priložnici, ne može se mjeriti po arhitekturi i freskama sa velikim srednjovjekovnim manastirima, ali im je ravan po svojoj duhovnoj snazi.
Srpska pravoslavna crkva slavi Svetog Vasilija Ostroškog svake godine 12. maja /29. aprila po julijanskom kalendaru/
Njegovo rodno selo je tri puta ostavljano na milost i nemilost vremenu. Iz Mrkonjića se odlazilo, ali se ognjištu uvijek vraćalo. I ove godine će na Sabor posvećen svetom Vasiliju Ostroškom doći na hiljade ljudi. I ponovo će dolaziti kao znak duboke vjere i poštovanja prema svetitelju.
Na praznik Svetog Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog Čudotvorca 12. maja 1998. godine u selu Mrkonjići osveštan je hram posvećen svetom Vasiliju. Veliko osveštanje sagrađenog hrama tada je obavilo Njegovo preosveštenstvo episkop zahumsko-hercegovački i primorski Atanasije sa sveštenstvom ove drevne Svetosavske i Svetovasilijske eparhije.
Hram je podignut na temeljima rodne kuće velikog Božijeg ugodnika i nalazi se sa desne strane puta kada se dolazi iz pravca Trebinja.
Sa lijeve strane puta nalazi se hram Svetog Nikolaja u kome je svetitelj kršten. Pored hrama je groblje u kome počiva i sveta Ana, majka svetoga Vasilija. Prilikom osveštanja hrama potvrđene su riječi koje je njegovo Preosveštenstvo mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije izgovorio kada je sveti Vasilije pohodio svoju Hercegovinu: Žitije svetoga Vasilija nije završeno. Ono se svakim danom ispisuje!
Podsjećajući na vrijeme kada se svetom Vasiliju išlo krijući i kada mu se tajno molilo, vladika zahumsko-hercegovački Grigorije je jednom prilikom istakao da je najstrašniji pakao nedostatak ljubavi, a da je najveća milost ona kojom nas je učio sveti Vasilije, uz čije ime i danas, vijekovima kasnije, vjerni narod uvijek doda - Slava mu u milost.