Portparol Ministarstva poljoprivrede Bojan Kecman naglasio je da će sva gazdinstva, i komercijalna i nekomercijalna, i dalje imati ista prava na podsticaje po jedinici proizvodnje, odnosno po hektaru, kilogramu, litru, kljunu i grlu.
"Prava na maksimalne podsticaje po jedinici proizvodnje moći će ostvariti isključivo korisnici koji ispunjavaju propisane minimalne količine proizvodnje", rekao je Kecman.
Shodno ovome, ističe Kecman, moguća je situacija da neko komercijalno gazdinstvo, sa mješovitom strukturom proizvodnje, neće ispunjavati uslove za određene podsticaje, na primjer neće imati minimum 50 košnica pčela.
Dodatne nove mjere koje će biti dostupne komercijalnim gazdinstvima jesu pravo na besplatnu pedološku hemijsku analizu plodnosti zemljišta i pristup kreditnim sredstvima iz namjenskih kreditnih linija Investiciono-razvojne banke i "Partner fonda".
Kecman ističe da je pitanje koje najviše zbunjuje nosioce poljoprivrednih gazdinstava u procesu registracije, pitanje obaveznog plaćanja doprinosa za zdravstveno i penzijsko-invalidsko osiguranje.
"Obaveza plaćanja doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje odnosi se na nosioce komercijalnog gazdinstva starosti do 50 godina, kao i na nosioca starijeg od 50 godina života, pod uslovom da je na dan prijave na osiguranje navršio ili da do 65 godina života može navršiti najmanje 15 godina radnog staža", napomenuo je Kecman.
Prema sadašnjem načinu obračuna doprinosa, nosilac nekomercijalnog gazdinstva dužan je da plaća zdravstveno osiguranje u iznosu od 48 KM, dok nosilac komercijalnog gazdinstva plaća 48 KM za zdravstveno i 74 KM za penzijsko-invalidsko osiguranje ili ukupno 122 KM.
Srna