RAŠČIŠĆENA I OTKRIVENA VELIKA SREDNjEVJEKOVNA NEKROPOLA NA BITUNjI

 

Ono što predstavlja veliku zanimljivost kod ovog kompleksa su ostataci crkve na stjenovitom kuku istočno od velike nekropole. To mjesto se zove Zakuk i najvjerovatnije predstavlja grobnu gomilu na kojoj je u srednjem vijeku podignuta crkva. Jasno se vidi temeljni vijenac od odličnog tesanika. No crkva je očigledno u prošlosti rušena jer se blokovi mogu vidjeti u stijeni gdje su pobacani, pa i u samoj nekropoli. U apsidalnom prostoru jasno se vidi stub časne trpeze koji je načinjen od raskošno dekorisanog stećka. Kraj crkve je u davnini iskopan bunar sa izvorskom vodom kakvih u ovome kraju ima na desetine. Još istočnije na krečnjačkom grebenu, na lokalitetu Greblje nalazi se izvjestan broj spomenika koji su takođe ukrašeni.

O nekropoli u Bitunji u svoje vrijeme korektno je pisao muslimanski istraživač pok. Šefik Bešlagić koji je dao velik doprinos izučavanju stećaka u Bosni i Hercegovini. Ovaj istorijski kompleks ima veliki značaj jer pokazuje kontinuitet ukopavanja naroda istočne Hercegovine u drevnim grobljima koja se obično pripisuju paleobalkanskim skupinama, kroz srednji vijek, katkad do 19. i 20. vijeka. Takva groblja viđaju se diljem Stare Hercegovine i Crne Gore.

Zanimljivo je da mjesni Muslimani crkvu opredjeljuju naslijeđu srpskog naroda. Raščišćavanjem i otkrivanjem ove nekropole opština Berkovići stvara uslove da u budućnosti, kada uredi i komplekse na Milavićima i Radovcu, moguće, priđe i njihovoj turističkoj valorizaciji.

Goran Komar

Oпштина
Берковићи

Ул.Погинулих бораца oтаџбинског рата бб
88363 Берковићи
Република Српска

Жиро рачун општине

ЈРТ ОПШТИНЕ БЕРКОВИЋИ
УниКредит банка а.д. Бања Лука
5510780002620688

НЛБ банка а.д. Бања Лука
5620080000242409

Нова Банка а.д. Бања Лука
5550090000951050
2024 Општина Берковићи - Сва права задржана