Lekari se slažu da je reč o netipičnoj pojavi pošto se imunizacija protiv ove dečje bolesti obavlja već četrdesetak godina, pa se smatra iskorenjenom.
- Najčešće obolevaju srednjoškolci rođeni od 1990. do 1992. godine. Uglavnom je reč o omladini koja nije primila vakcinu protiv rubeola ili je primila samo jednom, a takva vakcinacija se prima dva puta u roku od nekoliko godina - rekla je "EuroBlicu" dr Julija Kralj, epidemiolog u trebinjskom Zavodu za zaštitu zdravlja.
Ona kaže da je pre dve godine u RS rađena revakcinacija protiv rubeola za decu koja nisu primila dovoljne količine te vakcine, ali da je revakcinacija moguća samo za decu mlađu od 14 godina, pa je i to zaobišlo "ratne generacije".
U Higijensko-epidemiološkoj službi trebinjskog doma zdravlja kažu da je u ovom gradu do sada evidentirano 20 obolelih, ali da od porodičnih lekara i dalje stižu prijave o novim slučajevima.
Lekari pretpostavljaju da je broj obolelih veći, jer svi ne traže lekarsku pomoć, pošto ova bolest može da prođe i nezapaženo.
U periodu kad su "ratne generacije" u Hercegovini bile u dobi za vakcinisanje MMP vakcinom protiv morbile, zauški i rubeola, dobijali su samo vakcinu protiv morbile, jer drugih nije bilo. Vakcine su uglavnom stizale kao humanitarna pomoć, a jedan broj vakcina je nabavljan i sa područja tadašnje SR Jugoslavije.
Opasno za trudnice
Rubeola je akutna zarazna bolest, za koju je karakterističan osip sa nepravilnim crvenim mrljama i povećanje limfnih čvorova na vratu i iza uha. Prenosi se kapljičnim putem sa čoveka na čoveka. Bolest, uglavnom, ne ostavlja posledice, ali je opasna ako se zarazi trudnica, jer može da izazove teška oštećenja fetusa.
Blic