U ovo vreme, početkom septembra, pijace su pune ukusnih plodova paprike. Važi za veoma laku namirnicu, nije kalorična ali je zato lekovita.
Recepata za spravljanje jela od nje ima nekoliko stotina, a na svemu ovome treba da zahvalimo Špancima koji su je još u 15. veku doneli u Evropu, pišu "Novosti".
Paprike se mogu jesti sveže u salati, pržene, pečene ili u zimnici.
Možda niste znali da paprika sadrži četiri puta više vitamina C od pomorandže. Naravno, njegova količina zavisi od sorte paprike, od podneblja na kome se gaji i od mnogih drugih činilaca.
U crvenoj paprici nalazi se visok sadržaj vitamina C i beta-karotena. Ona je takođe dobar izvor vitamina B6 i vitamina A. Osim navedenih, u paprici se u manjim količinama nalaze i ostali vitamini.
Od minerala najviše sadrži kalijum. Međutim, ako je zamrznete doći će do gubitka kalijuma, cinka, vitamina C, riboflavina, vitamina B6 i vitamina E.
Ova namirnica je korisna osobama koje pate od ateroskleroze jer njen sastojak citrin utiče na propustljivost kapilara i čini ih elastičnim.
Ona takođe podstiče lučenje želudačnih i crevnih sokova, pa tako otvara apetit i poboljšava varenje. Paprika važi i za dobar prirodni antioksidans, pa tako štiti naše zdravlje jer sprečava stvaranje slobodnih radikala.
Prilikom kupovine vodite računa da paprike budu sveže, neoštećene i čvrste. Sveže paprike će hrskati pod zubima kada ih zagrizete. Ukoliko pripremate paprike za punjenje, kupite okrugle, mesnate paprike otprilike jednakih veličina.
Sveže paprike možete čuvati u frižideru do pet dana, a zamrznute do šest meseci.
Paprika je namirnica mediteranske kuhinje i dobro se slaže sa crnim i belim lukom, tikvicama, patlidžanima, paradajzom, ribom i maslinovim uljem. Naravno, dobro ide i uz neka crvena mesa, posebno uz roštilj.
(MONDO,