Anketom je obuhvaćena cijela opština i 140 upitnika je distribuirano kroz javne institucije, policijsku stanicu, mjesne zajednice, ambulantu, škole, privredne subjekte i samu opštinu. Ukupno 102 upitnika su pravilno odgovorena i vraćena uz zastupljnost žena od 40% (41 osoba) i muškaraca 60% (62 osobe). Prikupljeni podaci su analizirani i prikazani za cijelu opštinu kao i prema mjestu življenja ispitanika (mjesnim zajednicama) i rezultati ankete će biti uključeni u konačni LEAP dokument opštine Berkovići.
Obrađivanjem ankete je uočeno da ispitanici koji žive na različitim mjestima imaju različito mišljenje i ideje o najvažnijim pitanjima i problemima životne sredine i potencijalnim rješenjima navedenih problema
Pitanje 1: Da li ste zadovoljni sa stanjem životne sredine u Vašoj opštini?
Prema rezultatima Pitanja 1. 67% ispitanika nisu ili više nisu nego što jesu zadovoljni trenutnim stanjem životne sredine u Berkovićima, što jasno pokazujući nezadovoljstvo građana. Važno je primijetitida 15% ispitanika je zadovoljno trenutnim stanjem zajedno sa dodatnig 15% koji su više zadovoljni nego nezadovoljni. Razlog koji je prepoznat kao uzrok ovok pozitivnog stave kod ispitanika jeste činjenica da je opština Berkovići većinom ruralna sa malim brojem stanovnika i nerazvijenim ekonomskim sektorom koji može biti veliki zagađivač i prijetnja životnoj sredini.
Pitanje 3: Šta u Vašoj mjesnoj zajednici najdirektnije ugrožava zdravlje stanovnika?
Prema mišljenju građana, najveća direktna prijetnja zdravlju ljudi jeste otpad (71%), zatim slijede zagađeno zemljište (16%), buka (9%), zagađene površinske vode (3%), i zagađen vazduh (1%).
Pitanje 4: Ko o Vašem mišljenju najviše zagađuje životne sredine?
Neadekvatno odlaganje smeća (42%) prestavlja najveći i najvažniji uzrok zagađenja životne sredine, prema mišljenju građana. Drugi značajni uzroci zagađenja su: neredovan odvoz smeća (19%), neadekvatno odvođenje otpadnih voda (13%), poljoprivreda (12%), saobraćaj (7%), nestašica vode za piće (5%) i minska polja (2%).
Pitanje 5: Koje su najveće ekološke prijetnje razvoju Vaše opštine?
Kao najveće ekološke prijetnje na području opštine Berkovići, građani su naveli nedostatak adekvantne infrastructure za otpad (36%), zagađeno zemljište (16%), zagađen vazduh (7%), nedostatak kvalitetne vode za piće i nedostatak adekvatne kanalizacione strukture (6% svaki) te zagađene površinske vode (3%).
Pitanje 6: Da li ste spremni dati lični doprinos poboljšanju životne sredine?
38% ispitanika su bezuslovno voljni da daju lični doprinos poboljšanju životne sredine, 28% građana je spremno ukoliko drugi to također učine i dodatnih 22% ispitanika su voljni da doprinesu poboljšanju ukoliko to ne zahtjeva finansijska ulaganja. Samo 5% od ukupnog broja ispitanika nisu voljni da daju svoj lični doprinos nikako.
Pitanje 7: Preduslovi za lokalni razvoj u opštini Berkovići – izlistani su po važnosti prema polu ispitanika.
Žene: - zaštita od poplava, organizacija javnog prevoza, prikupljanje i tretman otpada, odvodnja otpadnih voda, sistem gradskog centralnog grijanja.
Muškarci: prečišćavanje otpadnih voda, system gradskog centralnog grijanja, organizacija javnog prevoza, zaštita od poplava, odvodnaj otpadnih voda i prikupljanje i tretman otpada.
Pitanje 8: Koje bi mjere prioritetno trebalo preduzeti da bi se poboljšalo stanje životne sredine?
Pored uvođenja strogih kazni za prekšioci što 41% ispitanika smatra najvažnijom mjerom, drugi načini za poboljšanje stanja životne sredine prepoznati od strane građana Berkovića su: poboljšanje rada komunalne inspekcije (28%), izvršiti zagrađivanje vodozahvatnih područja (11%), iz opštinskog budžeta proritetno finansirati ekološke projekte (11%), pokrenuti programe edukacije u školama (7%) i ubrzati aktivnosti na toplifikaciji grada (2%).