Ljudi dijele nagrade a samo Bog nagrađuje


- Ri­jet­ko ko će bi­ti iskren, ili bo­lje re­če­no, ri­jet­ko ko do kra­ja ra­zu­mi­je što se to u nje­mu de­ša­va dok iš­če­ku­je ili pri­ma knji­žev­nu na­gra­du. U pr­vom tre­nut­ku mi­sli­te da će vam na­gra­da po­mo­ći, učvr­sti­ti vas u da­ljem ra­du, da će te ti­me na­pla­ti­ti ne­ra­zu­mi­je­va­nje oko­li­ne, a on­da ra­zu­mi­je­te da je to var­ka i da je to uglav­nom hra­nje­nje na­še ne­za­si­te su­je­te. I da je po­sli­je pri­ma­nja knji­žev­ne na­gra­de sa­mo va­žno smi­ri­ti uza­vre­lo Ja, vra­ti­ti se ra­du, ma­šti i sa­mo­ći. I shva­ti­ti da lju­di di­je­le na­gra­de, a sa­mo Bog na­gra­đu­je – ka­zao je za „Dan” Mi­li­će­vić.
- Sva­ka na­gra­da, mo­ra se na­gla­si­ti, vri­je­di ono­li­ko ko­li­ko vri­je­de lju­di ko­ji je do­dje­lju­ju. A u slu­ča­ju ži­ri­ja za do­dje­lu na­gra­de „Sve­to­zar Ćo­ro­vić” to je sa­mi vrh srp­ske knji­žev­ne kri­ti­ke i uni­ver­zi­tet­ske pa­me­ti. Jo­van De­lić, pro­fe­sor sa­vre­me­ne srp­ske knji­žev­no­sti na Fi­lo­lo­škom fa­kul­te­tu u Be­o­gra­du, čo­vjek je ko­ji, ka­žu, ri­jet­ko oma­ši u pro­cje­ni, tu je Lju­bi­ša Je­re­mić, mo­žda naj­ve­ći po­zna­va­lac svjet­ske knji­žev­no­sti, pa Ra­do­slav Bra­tić, naj­bo­lji her­ce­go­vač­ki pi­sac. O Ran­ku Po­po­vi­ću, ma­lo znam. Re­kli su mi sve naj­bo­lje.
Po če­mu će­te pam­ti­ti Bi­le­ću i ovo­go­di­šnje Ćo­ro­vi­će­ve su­sre­te?
- Kao i uvi­jek, po ne­po­no­vlji­vom Ni­ko­li Asa­no­vi­ću, ko­ji iako te­ško bo­le­stan čo­vjek o sve­mu mi­sli, sve bes­pre­kor­no or­ga­ni­zu­je i još ka­že: „Vje­ruj mi, ima da­na da ne po­mi­slim na svo­ju bo­lest”. Pam­ti­ću su­sre­te po pit­koj i osvje­ža­va­ju­ćoj vo­di sa Tre­bi­šnji­ce, tom na­šem bla­gu, či­ji zna­čaj će­mo tek za ko­ju de­ce­ni­ju ra­zu­mje­ti, po ki­ši­ma u ko­ji­ma zbog po­pla­va vi­še ne uži­vam, po gro­blju u se­lu Bre­sti­ca­ma (kod Bi­le­će), po Ra­ši Po­po­vu, tom auten­tič­nom ljud­skom gla­su u ko­smo­su. 
Ži­vje­li ste de­se­tak go­di­na u Cr­noj Go­ri. Šta nam mo­že­te re­ći o tom pe­ri­o­du Va­šeg ži­vo­ta?
- Ra­dio sam kao lje­kar op­šte prak­se u Pe­trov­cu, Bu­dvi, Tiv­tu. Kao spe­ci­ja­li­sta oto­ri­no­la­rin­go­log, ra­dio sam u Op­štoj bol­ni­ci u Ko­to­ru pa de­se­tak mje­se­ci u KC CG u Pod­go­ri­ci. Bi­la su to te­ška rat­na vre­me­na pu­na ne­ma­šti­ne. Ni­ka­da se ni­sam osje­ćao da ne ži­vim me­đu svo­jim na­ro­dom. Cr­na Go­ra je po­dr­ža­la bor­bu Sr­ba u Hr­vat­skoj i Bo­sni i Her­ce­go­vi­ni i to isto­ri­ja bi­lje­ži. Ni­ka­da ni­sam čuo ri­je­či ne­go­do­va­nja zbog žr­tve ko­je su pod­no­si­li u „tu­đim” ra­to­vi­ma. Vi­še je ot­po­ra bi­lo u Be­o­gra­du ne­go u Pod­go­ri­ci. Zna­te, ja ne mo­gu pri­hva­ti­ti da smo dva raz­li­či­ta na­ro­da. Ali ne sa­mo ja, već i na­u­ka ko­ja ka­že da se pri­pad­ni­ci istog na­ro­da pre­po­zna­ju po vje­ri, je­zik i mi­tu. A, ta tri ključ­na stu­ba su nam pot­pu­no ista. Bez ob­zi­ra na to gdje i šta ura­di­la Cr­na Go­ra sa svo­jom sud­bi­nom, ona je sa­ču­va­la srp­sku ep­sku po­e­zi­ju, dio dr­žav­no­sti i ča­sti kroz pet vje­ko­va rop­stva pod Tur­ci­ma. U Cr­noj Go­ri na­pi­san je „Gor­ski vi­je­nac”, srp­ska Bi­bli­ja. Pro­sto, bo­li me sve ovo što se po­ne­ka­da za­ču­je, i ne bih na tu te­mu vi­še go­vo­rio da me ne po­ne­se emo­ci­ja i da ne iz­go­vo­rim ne­ku ri­ječ vi­ška. I vi, kao i ja, zna­te da te „nji­ho­ve” ide­je ne­ma­ju bu­duć­no­sti, da se na tim fal­si­fi­ka­ti­ma ne mo­že če­stit knji­žev­nik ili pje­snik ro­di­ti, a o mo­na­hu da ne go­vo­ri­mo, ali vi u Cr­noj Go­ri naj­bo­lje zna­te ka­ko sve to bo­li.
Ko su vam naj­o­mi­lje­ni­ji pi­sci?
- Ta­ko sam i ja je­dan­put pi­tao Mo­mu Ka­po­ra. I on mi je iz pr­ve, bez ti­pič­nog knji­škog pre­ne­ma­ga­nja, od­go­vo­rio... Pa, evo i ja de ne uvi­jam. Pre­po­ru­čio bih ro­man „Pro­šao ži­vot” Jo­va­na Ra­du­lo­vi­ća, pri­po­vjet­ku „Amin” Si­ma Ma­ta­vu­lja i „Most na Že­pi” Iva An­dri­ća. Za dan-dva či­ta­nja osje­ti­će­te sna­gu ve­li­ke srp­ske knji­žev­no­sti. A svjet­ski? Vrh je naš slo­ven­ski, go­vo­ri­la je ve­li­ka cr­no­gor­ska spi­sa­te­lji­ca Isi­do­ra Se­ku­lić, mi­sle­ći na Do­sto­jev­skog i „Bra­ću Ka­ra­ma­zo­ve”. I ne­mam za­mjer­ku. Ipak, ako bih mo­rao gla­sa­ti, usko knji­žev­no, je Do­sto­jev­ski je i fi­lo­zof i pro­rok i mu­drac ve­li­ke pra­vo­slav­ne na­u­ke, to su Flo­ber i Bal­zak. Su­va, pu­na, ko ži­vot ja­ka ri­ječ, sli­ka i emo­ci­ja.
Va­ši da­lji pla­no­vi?
- Lju­di snu­ju, a Bog pre­su­đu­je, ka­že na­rod. Na­dam se, da ovo ni­je naj­bo­lje što mo­gu da na­pi­šem. Ali, da bu­dem iskren, ve­ći­na mo­jih mi­sli i mo­li­ta­va upu­će­na je pre­ma dje­ci, su­pru­zi i po­ro­di­ci. Da osta­ne­mo na pu­tu hri­šćan­skom. Sva­ka pre­sko­če­na li­tur­gi­ja za me­ne je kao ša­mar. I to je za sa­da moj naj­ve­ći du­hov­ni uspjeh, mo­žda i ne po­sto­ji ve­ći.

Ž. JA­NjIĆ
www.dan.co.me

Uput­stvo za či­ta­nje

Šta je osnov­ni pred­met Va­šeg in­te­re­so­va­nja i ko­ji su vam ide­a­li u pi­sa­nju?
- Od­go­vo­ri­ću dje­li­mič­no da bih, mo­žda, dru­gi­ma po­mo­gao u tu­ma­če­nju knji­žev­nih dje­la. Svi­ma na­ma se de­ša­va­lo da ne ra­zu­mi­je­mo za­što su ne­ke knji­ge hva­lje­ne ka­da ih mi na si­lu či­ta­mo i ni­šta ni­ti osje­ća­mo ni­ti ra­zu­mi­je­mo dok ih či­ta­mo. Ja sam od­go­vor na­šao kod ne­po­no­vlji­vog Vi­la Dju­ran­ta. Sva­ko dje­lo tu­ma­či­te kroz če­ti­ri osnov­na pa­ra­me­tra, sa­vje­tu­je autor „Isto­ri­je ci­vi­li­za­ci­je”. Pr­vo su ri­je­či i mu­zi­kal­nost re­če­ni­ce, dru­go je sli­ko­vi­tost, tre­će osje­ćaj­nost ko­ju knji­ge do­ča­ra­va­ju ili bu­de u va­ma, a če­tvr­to je re­flek­siv­nost, od­no­sno du­bi­na mi­sli. I ne­ka vam to bu­de si­to kroz ko­ji će­te pro­vla­či­ti sve pro­či­ta­no. Ne daj­te da vas la­žu i ubje­đu­ju u su­prot­no.

Oпштина
Берковићи

Ул.Погинулих бораца oтаџбинског рата бб
88363 Берковићи
Република Српска

Жиро рачун општине

ЈРТ ОПШТИНЕ БЕРКОВИЋИ
УниКредит банка а.д. Бања Лука
5510780002620688

НЛБ банка а.д. Бања Лука
5620080000242409

Нова Банка а.д. Бања Лука
5550090000951050
2024 Општина Берковићи - Сва права задржана