Pogledajte šta možete otkriti iz nekih naizgled bezazlenih simptoma.
1. GROZNICA
Izaziva je virus herpes. Kada jednom dobijete ovaj virus, on više nikad ne napušta vaš organizam i čeka priliku da se aktivira. Ukoliko vam groznica izbija na svaka tri meseca ili pola godine, možda vaš imunološki sistem ne funkcioniše kako treba, naročito ako vam se to desi uvek kad se prehladite. Treba da znate da se virus herpesa prenosi sa osobe na osobu ljubljenjem i upotrebom istog karmina.
Šta da radite: jedini način da sprečite često pojavljivanje groznice jeste da radite na jačanju imunološkog sistema. To ćete postići zdravom ishranom, koja sadrži puno vitamina i minerala. Lekari savetuju da je neophodno uzimati namirnice bogate vitaminima A, C, B6, kao i cinkom i selenom. Našem organizmu dnevno je potrebno od 10 do 15 mg cinka, a njime je bogato riblje meso. Grickajte semenke bundeve, jedite grašak i ostale mahunarke. Najbolji izvor selena su tunjevina, paradajz i mekinje.
2. NADUVENI I SPUŠTENI KAPCI
Ako su vrećice ispod vaših očiju neobično velike i tamne, ili ako su vaši kapci ozbiljno naduveni, to mogu da budu znaci hipotireoze, odnosno smanjene funkcije štitne žlezde. Pravilan rad ove žlezde ključan je za metabolizam i varenje hrane i kontrolu telesne težine.
Šta da radite: treba da odete na pregled kod lekara i posavetujete se kako da poboljšate rad svoje lenje štitne žlezde. Da bi štitna žlezda dobro funkcionisala i mogla da luči hormone, neophodan joj je jod. Organizam sam ne može da ga proizvede, pa je jod neophodno unositi putem hrane, a to su na prvom mestu morski plodovi, žumanca, mleko i meso.
3. CRVENE OČI
Ako su vam beonjače ujutru crvene, to može da znači da ste alergični na šminku za oči ili na sredstvo za uklanjanje šminke. Međutim, crvene oči mogu da ukazuju i na reumatoidni artritis – oboljenje koje izaziva zapaljenje opni oko zglobova, a koje je prilično često kod žena, kaže Ted Arbutnot, britanski oftalmolog.
Šta da radite: da bi se uspostavila prava dijagnoza, prvo konsultujte oftalmologa. Ukoliko se ispostavi da nije reč o očnom oboljenju već je crvenilo posledica artritisa, treba da znate da se on ne može izlečiti, ali napredovanje bolesti može se držati pod kontrolom. Riblja ulja bogata omega-3 masnim kiselinama održavaju zglobove zdravim, pa pojačajte dnevnu dozu ribljeg ulja kroz tunjevinu ili skušu. Riba u konzervi u ovom slučaju nije dovoljna. Kako biste zglobove što duže održali gipkim, dobro bi bilo da što češće idete na plivanje.
4. ZAJAPURENO LICE
Da li vam se desi da vam postane jako vruće i da se zacrvenite, čak i ako u prostoriji u kojoj boravite uopšte nije vruće i ako je najnapornija aktivnost koju ste tokom celog dana učinili podizanje šolje čaja? Moguće je da imate povišen krvni pritisak, kaže britanski farmaceut Denis Gor, i objašnjava da krv bogata kiseonikom pulsira telom sve do površine kože, što koži daje rumenu boju.
Šta da radite: za početak, smanjite unos soli, jer previše natrijuma koji se unosi preko soli izaziva zadržavanje tečnosti u organizmu, što predstavlja opterećenje za srce i cirkulaciju krvi. Smanjenjem soli smanjićete i količinu vode u organizmu i tako rasteretiti krvotok. Takođe je dobro da smanjite unos alkoholnih i energetskih pića, održavate normalnu telesnu težinu, izbegavate stres i da dovoljno spavate. Fizičke vežbe su takođe veoma poželjne, ali treba izabrati pravu meru vežbanja te se obavezno konsultovati s lekarom kako bi se utvrdilo koliko jake vežbe treba da radite. Što se hrane tiče, smanjenju visokog krvnog pritiska može da doprinese konzumiranje belog i crnog luka, zatim celera, peršuna, mirođije, kao i paradajza, bilo svežeg bilo u obliku soka.
5. ISPUCALE USNE
Vrlo je moguće da vaš organizam pati od nedostatka gvožđa ili da ima smanjenu moć apsorbovanja gvožđa. I jedno i drugo u krajnjem slučaju može da dovede do anemije, bolesti izazvane nedovoljnim brojem crvenih krvnih zrnaca.
Šta da radite: jedini način da izbegnete često pucanje usana i anemiju jeste da povećate unos hrane bogate gvožđem. Dobri izvori gvožđa su crveno meso, džigerica, pasulj, suve šljive i, naravno, spanać. Kako biste povećali sposobnost organizma da usvaja gvožđe iz hrane, dobro je da glavno jelo kombinujete s namirnicama koje sadrže vitamin C. Takve su salata od paprika i sokovi od pomorandže i limuna.
6. CRVENE LJUSPE NA KOŽI
Suva koža sama po sebi nije problem, jer neki ljudi prosto imaju takav tip kože. Međutim, ako se na njoj pojave i crvene ljuspice, to može da znači da vam nedostaje vitamin C. „Ovaj vitamin je potreban za proizvodnju kolagena, supstance koja kožu čini glatkom. Osim toga, on je suštinski važan i za održavanje dobrog imunološkog sistema organizma“, kaže farmaceut Denis Gor.
Šta da radite: manjak vitamina C možete da nadoknadite pre svega kupusom, paprikom, zelenim povrćem, šipkom, kivijem, citrusima. Najbolje je da ih jedete presne, jer se vitamin C lako uništava na visokim temperaturama. Lekari preporučuju da dnevno u organizam treba uneti 60 mg vitamina C, a pušači tri puta više pošto duvan uništava ovaj vitamin.
7. TAMNI PODOČNJACI
Možda smatrate da su ove tamne sene ispod vaših očiju posledica previše neprospavanih noći? Ali ako jedna noć kada ste legli na vreme ne reši problem, onda podočnjaci mogu da budu znak zadržavanja tečnosti. Ovo se dešava kad telo ne uspeva efikasno da se reši nagomilanih toksina, zajedno s vodom koja vam nije potrebna. Višak tečnosti se zadržava i može da se skupi oko očiju, što uzrokuje tamne sene.
Šta treba da radite: ovde je ključ u održavanju dobrog rada bubrega, pa zato treba da pijete što više vode, oko osam čaša dnevno, kako biste izbacili toksine iz organizma. Ako ne možete da podnesete toliku količinu vode, pokušajte s razblaženim voćnim sokovima ili sa voćem koje sadrži veliku količinu vode. Dobro je da u salate i kuvana jela dodate peršun koji blagotvorno deluje na rad bubrega.
8. BEO JEZIK
Možda ste dehidrirali, a dehidratacija može da dovede do glavobolje, pa i do nesvestice. Bele fleke na jeziku takođe mogu da budu znak gljivične infekcije. To se posebno često događa kada nam zbog iznurenosti opadne imunitet.
Šta da radite: trebalo bi da odete kod lekara da date bris kako bi se proverilo da li imate gljivice. Uzročnik belog pokrivača na jeziku mogu biti i bakterije, posebno streptokoke, pa bi trebalo uraditi i bris na njih, kako bi se isključila infekcija bakterijama. Osim toga, jezik može da pobeli i zbog preteranog pušenja, uzimanja antibiotika, loše oralne higijene. Ukoliko imate i neprijatan zadah i osećate peckanje u ustima, obratite se stomatologu.
9. BELI PRSTEN OKO DUŽICE OKA
Dobro pogledajte boju svojih očiju. Ako vidite beli prsten oko ivice dužice, to može da znači da imate povišen holesterol. On se nalazi u mastima, a beli prsten se formira zbog naslaga holesterola koji telo nije istrošilo.
Šta da radite: obratite se lekaru i uradite analizu krvi kako biste utvrdili da li vam je holesterol zaista povišen. Izbacite iz ishrane zasićene masti, pijte jogurt koji sadrži mali procenat masnoće. Uzimajte hranu sa nezasićenim masnim kiselinama – beli luk, losos, pasulj, sardine, skušu, jabuke – i pokušajte da svaki dan popijete po čašu crvenog vina koji umanjuje holesterol.