Škola bez neopravdanih časova

 

    Već godinu i po dana, otkad je postao direktor berkovićke Osnovne škole „Njegoš“, profesor Slavko Novaković s ponosom ponavlja jednu rečenicu među naših 219 učenika nemate nijednog s neopravdanim časom,  dobra  su ovo djeca, sa novim znanjima i usvojenim vještinama često i naprednija od mnogih starijih u našoj sredini!

        Ponovio ju je, naravno, i dok je nas vodio po čistim, lijepo dekorisanim  hodnicima s cvijećem, informatičkom kabinetu, čajnoj kuhinji, dodajući  da su ove projekte sa svrhom poboljšanja ambijenta i nastave  nisu uložena velika novčana sredstva, nego sa ostvareni zalaganjem velikog broja pojedinaca - radnika škole, pa i roditelja.  

       -Što se tiče nastave -dodaje direktor Novaković -  imali smo dosta neriješenih  kadrovskih  pitanja. Ideja je bila da ipak nikog od radnika ne ostavimo bez posla, a da nastava bude verifikovana.  Pošteno rečeno, katkad je bilo i nesporazuma s nekim od njih, pošto je jedini mogući koncept bio da te radnike, u dogovoru sa resornim ministarstvom rasporedimo po školama  u  susjednim opštinama da bi imali normu, a da mi ovdje neverifikovanu  nastavu popunimo iz susjednih opština. Pet naših nastavnika sad putuje u susjedne opštine i škole,  a k nama dolaze nastavnici i profesori iz Bileće, Ljubinja i Čapljine fizičko , muzičko i likovno vaspitanje i engleski jezik(. Drugim riječima> gotovo trećina radnika ovog kolektiva  je na točkoima / ili idu u susjedne opštine ili iz susjednih dolaze u Berkoviće.

        Ali nisu samo nastavnici, nego i đaci na točkovima. Jedina berkovićka osnovna škola ima četiri područna odjeljena> Dabrica, Blaca, Ljuti Do i Strupići. Vjerovatno su i jedina škola u širem okruženju  gdje se u petom razredu izvodi predmetno- razredna nastava.Za njih je to, ističu, dobro, jer su, uz saglasnost ministarstva ovko popunili nastavničke norme. Međutim, nastavu  u 16 odjeljenja  nije baš lako organizovati. Zašto!

     -Do našeg područnog odjeljenja u Dabrici nastavnike, na primjer, preko Stoca, prevozimo 48 kilometara! Prevozi se i 63 djece do centralne škole. Ministarstvo nam je dodijelilo minibus, ali taj minibus  ne može pokriti sve, pa smo angažovali i  minibus  Opštine Berkovići snjim pokrivamo dio lokalnih destinacija poput Meče i Ljutog Dola(. Pa, i povrh ovoga ostao je dio djece koju  ne možemo prevoziti, već im se za prevoz  plaća onoliko koliko im pripada po odluci ministartsva - objašnjava Novaković.

     Berkovićku Osnovnu školu „Njegoš“  tradicionalno pohađaju i djeca iz bilećkih sela  Milavića i Zasada> niže razrede završe u Strupićima, više u centralnoj školi. Nizu neobičnosti ovdašnjeg školstva dodaćemo i sledeću epizodu> nakon što je prije petnaestak godina ugašena područna škola na Hrgudu pa i zgrada u međuvremenu devastirana, nekoliko familija Muratovića, Ivelja...( saselilo je potpuno ili iznajmilo stanove( sa planine i sela udaljenog 18 makadamskih kilometara  da bi im djeca mogla ići bez teškoća na nastavu u centralnoj školi.

     Ne preskačući  ni one male korake, lijepim riječima direktor će nam govoriti o čajnoj kuhinji  što su je, u međuvremenu, opremili i  otvorili da bi se nastavnici, kad nisu na nastavi, imali gdje odmoriti i osvježiti, a onda se najednom vratiti u one davne dane, kada je u stolačkoj gimnaziji „25. oktobar“ predavao fiziku i kada mu je jedan od đaka bio Goran Đurica. Jer baš Goran, koji je 1981. kod profesora Novakovića za maturski rad uzeo temu „Radio i televizijska antena“ ima tijesnu vezu sa onim što je ovdje, u ovoj školi, zajedno sa zemljakom Radivojem Abramovićem, napravio. Riječ je o kabinetu informatike za dvadesetak đaka.

         -Počelo je to - prisjetiće se Slavko Novakoić  - jednim ljetnjim  razgovorom u Berkovićima - sa elektroinženjerom, Berkovićaninom,  Predragom Ćupinom , koji živi i radi u Kanadi. Pitao me je kako bi on i ostali koji su sad u toj zemlji, a odavde potiču,  mogli da pomognu i kazao sam mu da bih želio da preuredim bivšu kancelariju direktora u informatički kabinet. On je, po povratku u Kanadu, organizovao akciju, u kojoj nas je pomoglo 18 naših biših đaka - i dobili smo donaciju od 1.800 dolara!

    Na ovome poslu pomogli su i nas i naši bivši đaci - njih 18 iz Kanade. Donacijom od 1800 dolara. Taj novac nam je dobrodošao da kupimo polovne, ali dobre, računare i lap top. Potom  su nam priskočila u pomoć dva moja bivša đaka - koje pamtim kao bistre i pametne iz stolačke gimnazije -  Goran Đurica i Radivoje Abramović, pomogli su nam finansijski, ali i tako što su svu opremu umrežili. Odnosno, umrežili su kompletan kabinet, pa potom računare u zbornici, računovodstvu i biblioteci. Zahvalan sam im, i ponosan sam na njih, a lično veliko priznanje, kao profesoru, predstavljaju mi i Goranove riječi da ga je onaj maturski rad iz fizike kasnije dijelom i profesionalno opredijelio u karijeri.

      Kad se već zahvaljujem, nastavlja naš sagovornik, neću zaboraviti ni mog prijatelja Janka Ćupinu, direktora Osnovne Škole „Ujedinjene nacije“ u Beogradu, poslao nam je projektor, pa smo među rijetkim malim školama u Hercegovini koje imaju video - bim. Zahvalio bih se i dr Milenku Kundačini i dr Veljku Bandđuru na potpuno besplatnoj pomoći oko seminara za naše nastavnike. Napomenuću, usput, da je dr Kundačina bio i đak i nastavnik ove Osnovne škole „Njegoš“, a danas je profesor na Učiteljskom fakultetu u Užicu. Uz sve ovo, moram istaći, i da sa lokalnom zajednicom imamo vrlo korektnu saradnju.

     Na kraju, ipak, jedna velika želja, kako škole tako i lokalne zajednice još je na čekanju. Naime, još lani je pokrenuta velika akcija za izradu zbornika od 120 godina školstva u Berkovićima. Odazvali su se brojni uglednici, bivši đaci, napisali sjećanja, odslikali vrijeme velikog odricanja, ali i velikih uspjeha, međutim novca za štampanje te publikacije još nema. No, u najmlađoj istočnohercegovačkoj opštini se ne predaju. Kad smo riješili tolike druge probleme, riješićemo, kažu, i ovaj...Opet su nam šansa neki dobri ljudi i njihove dobre želje.

Žarko Janjić

     O đacima sportistima

      Oni su nosioci sportske aktivnosti u opštini, kažu za svoje đake u OŠ „Njegoš“  većina džudista  „Berkovića“  su đaci ove škole. Jedna od njih je Aleksandra Samardžić, djevojka koja ima više pehara i medalja nego je đaka u njenom razredu!

      Jezgro karate - kluba su opet naši đaci, kao i košarke u nastajanju, fudbala...Pamtimo i Nikolu Lučića  što je za 10 dana savladao tehniku bacanja kugle i bio peti na republičkom  takmičenju...Nikola je sada đak srednje škole, ali njegov brzi napredak i rezultat nismo zaboravili...

 

Oпштина
Берковићи

Ул.Погинулих бораца oтаџбинског рата бб
88363 Берковићи
Република Српска

Жиро рачун општине

ЈРТ ОПШТИНЕ БЕРКОВИЋИ
УниКредит банка а.д. Бања Лука
5510780002620688

НЛБ банка а.д. Бања Лука
5620080000242409

Нова Банка а.д. Бања Лука
5550090000951050
2024 Општина Берковићи - Сва права задржана