Priprema LEAP-a sastojala se iz sledećih faza: Ocjena stanja životne sredine (I), Određivanje vizije i ciljeva (II) i Određivanje aktivnosti za postizanje ciljeva ( III ). Na kraju svake od faza održane su radionice namijenjene široj javnosti kako bi se upoznala sa napretkom. Učesnici na radionicama, predstavnici javnih i privatnih institucija, udruženja građana, kao i stanovnici, imali su priliku, putem davanja primjedbi i sugestija, dati svoj doprinos izradi ovog planskog dokumenta. LEAP se donosi za planski period od 6 godina tj. do 2018. godine. Za njegovo usvajanje nadležna je Skupština opštine , a praćenje njegove realizacije osigurati će se putem imenovanja radnog tima, imenovanog od strane opštinskog načelnika. Javna prezentacija će biti usmjerena na akcioni plan i organizuje se sa ciljem prikupljanja konačnih komentara i mišljenja na cjelokupni nacrt koji će biti ugrađeni u finalni dokument.
Izrada LEAP-a, za ukupno 30 opština širom BiH, podržana je od strane MDG-F programa. Program nastoji da unaprijedi planiranje zaštite sredine na lokalnom nivou u BiH razvijanjem efektivnih participativnih metoda, te da unaprijedi upravljanje šivotnom sredinom putem poboljšanja pružanja usluga iz ove oblasti.
MDG-F program Očuvanje okoliša i klimatske promjene: „Standardizacija upravljanja okolišem: povezivanje lokalnih i državnih aktivnosti u BiH“ je trogodišnji program koji zajednički provodi pet UN agencija: UNDP, UNV, UNEP, FAO i UNESCO, u partnerstvu sa Ministarstvom za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose BiH, Ministarstvom civilnih poslova BiH, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Ministarstvom okoliša i turizma FBiH, Ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, opštinama, te organizacijama civilnog društva. Program se finansira sredstvima španskog Fonda za dostizanje milenijumskih razvojnih ciljeva (MDG-F).
Kontakt osoba za detaljnije informacije: Kundačina Momčilo , LEAP koordinator
Tel/fax: 059/860-151