Дана 31. октобра 2010. године обиљежена је 121. годишњица рада ОШ „Његош“ у Берковићима и промовисана књига „Сто двадесет година основне школе Његош Берковићи“ у присуству некадашњих и садашњих ученика и наставника ове школе и једног броја гостију и грађана.
Промоцију књиге је посебно увеличао долазак Аделе Бесер, удате Кладар, из Зенице, која је, септембра мјесеца, давне 1949. године, прва и једина реализовала наставу шест предмета у два одјељења петог разреда (дакле, прије и послије подне) тадашње седмогодишње основне школе, која је годину и по дана касније прерасла у осмогодишњу основну школу. Њена појава на промоцији изазвала је одушевљење свих присутних, а посебно њених малобројних ученика. А како и не би, кад је ова скромна и отмена госпођа префињених манира као двадесетогодишњакиња дошла у Берковиће и, поред редовне наставе, у вечерњим часовима организовала и изводила наставу за одрасле и била покретач богатог културно-забавног живота ученика и омладине. Тиме је уважена наставница Адела, не само поставила, него постала и остала темељ васпитања и образовања у старијим разредима наше школе.
Она се својим прегалачким радом придружила плејади угледних учитеља, од првог међу њима Илије Гучевца и, истовремено, постала предводник бројних наставника ове школе, који су по угледу на њу, постали примјерни просвјетни радници. Љубав према узвишеном позиву учитеља преносили су њени ученици на своје ученике, такорећи, са генерације на генерацију до данашњих дана.
Промоцију је отворио проф. Славко Новаковић, директор Школе, а о концепцији, значају, садржају и порукама књиге, говорили су проф. Никола Асановић, потпредсједник СПКД „Просвјета“ Републике Српске и проф. Никола Баћевић, бивши ученик и наставник ове школе.
Проф. Н. Асановић је рекао да ова књига, у ствари, представља Зборник радова њених бивших ученика, наставника и пријатеља „школе и народа дабарског“. Затим је истакао напоре Издавачког савјета, Општине Берковићи, Школе, Министарства просвјете и културе Републике Српске, СПКД „Просвјета“ Билећа, АД „Боксит“ Милићи и ЕФТ Требиње, који су, финансијски или технички, помогли да се ова књига стави на увид стручној и широј јавности.
Књигу-Зборник су издали: Општина Берковићи, ОШ „Његош“ Берковићи и СПКД „Просвјета“ Билећа. За издавача Зборника потписани су: Ранко-Бели Лучић, Славко Новаковић и Никола Асановић, а штампао га је на 270 страница у тиражу од 500 примјерака, „Графо Марк“ из Лакташа. У Издавачком савјету Зборника били су: Славко Новаковић, Ранко-Бели Лучић, Мирослав Кундачина, проф. архимандрит Симеон Биберџић, Владислав-Владо Милићевић, др Радивоје Ивковић, Миленко Којовић, Радослав Биберџић и Никола Баћевић. Уредник, лектор и коректор Зборника је Никола Баћевић, а техничку припрему и прелом обавио је Никола Асановић.
Промотор проф. Н. Асановић је истакао да је Основна школа „Његош“ у Берковићима са својим подручним одјељењима „одњеговала и у свијет послала бројне генерације својих ђака, поставши тако мали универзитет“; ђака који су постали „универзитетски професори, академски сликари, пјесници, привредници, учитељи, љекари...“
Посебно је представио садржај Зборника који је артукулисан у 14 поглавља, истичући поглавља: „Сјећања“, „У матици српскога језика“ и „Радови литерарне секције“.
Такође, промотор је истакао значај илустрација у Зборнику и то: 30 слика ђака и њихових наставника као нијемих, али живих, свједока о минулим временима; шест графика академског сликара Риста Антуновића, два исјечка Записника са сједнице Наставничког вијећа Школе од 17. X 1954. год. и једне Хидролошке карте Херцеговачких рудина.
Други промотор, проф. Н. Баћевић указао је на објективне тешкоће које су стајале на путу прикупљања грађе, њену селекцију и техничку обраду. Затим је говорио о концентуалним дилемама, значају и порукама Зборника, односно, да „овај Зборник представља само темељ за свестрана истаживања о богатом историјату школе, која ће бити инспирација за освјетљавање прошлости и усмјеравање будућег развоја дабарске котлине.“
Први примјерак Зборника су, на молбу директора Школе проф. Славка Новаковића, уручили својој наставници, разредници и некадашњој директорици Адели Кладар њена два бивша ученика Радивоје Ивковић и Радослав Биберџић.
Издавачки савјет
Galerija slika na: