Hitno potrebna dva staračka doma

Međutim, kad vi prođete kroz sela po Hrgudu, a i druga po razuđenoj berkovićkoj opštini, naići ćete masovno na starce, starice, iznemogle, koji primaju po 160 maraka penzije mjesečno. Kod kuća oni sami, djeca i mladost se razišli po svijetu. Nema im ko čašu vode dodati. Nije to slika samo iz Berkovića, i druge su opštine pune takvih. Gdje će oni-zapitao se Samardžić na nedavnom sastanku regionalnog odbora Udruženja.
Odgovor na Samardžićevo pitanje za sada nema ko dati. U pravu je kad kaže da je Dom starih u Trebinju jedini na području Istočne Hercegovine, a i da je popunjen do posljednjeg mjesta.
Dom penzionera u Trebinju izgrađen je 1989. godine. Objekat je prošao tehnički prijem, potpuno je opremljen i prve stanare primio godinu dana kasnije. Tokom devedesetih prošao je ratna stradanja, u njemu je bila smještena Vojska Republike Srpske, Centar javne bezbjednosti Trebinje, a dugi niz godina služio je i kao kolektivni izbjeglički centar. Odlukom Vlade Republike Srpske 2005. godine objekat je vraćen svojoj izvornoj namjeni.
-Kada je građen, Dom starih u Trebinju je projektovan na 150 ležajeva. Danas, nakon rekonstrukcije pošto je devastiran tokom devedesetih, ima mogućnost prijema 120 osoba. Trenutno imamo 112 korisnika, ali su i ovom brojkom popunjeni svi kapaciteti jer su pojedine sobe na zahtjev korisnika iz dvokrevetnih rekonstruisane u jednokrevetne. Sve ostale sobe su dvokrevetne, na raspolaganju su i tri apartmana-kaže direktorica Dara Cvijetić.
U trebinjskom staračkom domu je 23 zaposlenih-ljekari, medicinski tehničari i sestre, njegovateljice, fizioterapeut i ostalo osoblje.
-Akcenat je na adekvatnoj, stručnoj njegi, zdravstvenoj zaštiti i kvalitetnoj ishrani-ističe Cvijetić.
Da se vodilo računa o svemu svjedoči i činjenica da je jelovnik sastavio ljekar nutricionista, a dijabetičarima i bolesnim korisnicima je na raspolaganju posebna ishrana.
U Domu starih u Trebinju borave tri kategorije korisnika: nezavisni-lica koja mogu sama o sebi brinuti i oni boravak mjesečno plaćaju 550 maraka, poluzavisni-lica kojima je potrebna neka vrsta njege ili medicinske pomoći plaćaju 600 maraka, zavisni-korisnici koji su potpuno prepušteni zaposlenom osoblju Doma plaćaju 650 maraka mjesečno.
-Kod nas su uglavnom smještena lica sa područja Istočne Hercegovine, ali ima i starih iz Istočnog dijela Republike Srpske, iz Doboja, Banjaluke. I uvijek se traži krevet više, naročito za lica iz kategorije zavisnih-kaže Cvijetić.
Ističe da procjenu za boravak u domu vrši posebna ljekarska komisija, te da smještaj mentalno oboljelih nije moguć jer je Dom satrih u Trebinju ustanova otvorenog tipa.
Samardžić smatra da bi berkovićko udruženje penzionera trebalo da pokrene inicijativu za otvaranje novih staračkih domova.
-Mi kao regionalni odbor odmah bi trebalo da pokrenemo inicijativu za gradnju dva staračka doma u Istočnoj Hercegovini. Da ih grade jače opštine, koje to mogu. Vjerujte, to nam je hitno potrebno ako imamo ljudskosti i razumijevanja za te stare ljude! To je problem koji neće nestati, nego će svakim danom biti sve izraženiji.
Samardžić je potpuno u pravu. Čak i površni poznavaoci demografskih i ekonomskih prilika, posebno u nerazvijenijim istočnohercegovačkim sredinama, odavno uočavaju takozvanu "porodičnu strategiju seobe", koja bi se najprostije mogla prevesti ovako: čim dijete krene u više razrede škole razmišlja se gdje bi mu bilo najbolje da se školuje i tu ostane. Povratka u zavičaj u takvim razmišljanjima jednostavno nema, biroi su već puni i visokoškolaca, stopa nezaposlenosti iz mjeseca u mjesec raste, radna mjesta se ne otvaraju, a živjeti se mora. Broj staraca i starica u istočnoj Hercegovini neminovno će se samo povećavati! Ni mlađa pokoljenja neće živjeti dobro, s visokim platama i standardom, niti će penzije biti tolike da bi mogle omogućiti smještaj u staračke domove čak ni po sadašnjim cijenama ( a uz to liste čekanja u takvim domovima su odavno duge, a smještajni kapaciteti skromni). Najkraće: starost će u Hercegovini biti sve teža. I što se prije o tome počne misliti i u akcije kretati konačni problem će biti barem malo manji. A o nekom njegovom konačnom i optimalnom rješenju gotovo je iluzorno i pričati. No, kad bi se barem napravilo i nekoliko realnih koraka bilo bi kudikamo lakše.

 

 

Oпштина
Берковићи

Ул.Погинулих бораца oтаџбинског рата бб
88363 Берковићи
Република Српска

Жиро рачун општине

ЈРТ ОПШТИНЕ БЕРКОВИЋИ
УниКредит банка а.д. Бања Лука
5510780002620688

НЛБ банка а.д. Бања Лука
5620080000242409

Нова Банка а.д. Бања Лука
5550090000951050
2024 Општина Берковићи - Сва права задржана