Opština Berkovici

Srbi treba da hodaju uzdignute glave

El. pošta Štampa PDF

Trebinje - Svetom arhijerejskom liturgijom i lomljenjem slavskog kolača u staroj crkvi Rođenja presvete Bogorodice u Mostaru juče je obilježena krsna slava Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske i episkopa Grigorija - Sveti Ignjatije Bogonosac.

Liturgiju je služio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, uz sasluženje episkopa zahumsko-hercegovačkog i primorskog Grigorija i umirovljenog episkopa zahumsko-hercegovačkog Atanasija.

Episkop Grigorije je poručio da Srbi treba da hodaju uzdignute glave.

- Osjećam da je vrijeme nas Srba koji hoćemo da živimo u Mostaru dobro, ali može da bude još bolje. Vlada RS će uskoro u Vladičanskom dvoru otvoriti kancelariju za regionalnu saradnju i to je lijepa vijest, koja sve nas Srbe u dolini Neretve i te kako raduje - kazao je episkop Grigorije.

Prema njegovim riječima, ova kancelarija će početi sa radom za desetak dana, a u Vladičanskom dvoru već radi i konzulat Srbije.

Episkop Grigorije je izrazio nadu da će ove institucije pomoći srpskom narodu koji je na ovim prostorima mnogo postradao, ali koji, kako je naglasio, u Mostaru ima dubok korijen koji je nemoguće uništiti.

- Mi ćemo učiniti sve što možemo da se zaparložena srpska zemlja obrađuje jer je velika grehota u plodnoj dolini Neretve ne obrađivati zemlju. Ovim ljudima moramo da pomognemo i ja se nadam da će biti načina i mogućnosti - rekao je episkop Grigorije.

Uručeni su i ordeni za troje istočnohercegovačkih zadužbinara i ljudi koji su pomogli i Crkvi i narodu Hercegovine u proteklom periodu.

Orden Svetog Save uručen je Zoranu Božiću, a medalje Sveta Evgenija carica Milica, koje dodjeljuje Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska, dobile su Dara Cvijetić iz Trebinja i Radmila Vujović iz Bileće.

U okviru obilježavanja Svetog Ignjatija Bogonosca juče su osveštane prostorije Vladičanskog dvora u Mostaru, a mitropolit Amfilohije je u pratnji episkopa Grigorija obišao Saborni hram u Mostaru i upoznao se sa radovima na obnovi ove pravoslavne svetinje.

Gosti

Proslavi krsne slave Eparhije prisustvovali su i predstavnici istočnohercegovačkih opština, brojni gosti iz Republike Srpske, Srbije i Crne Gore, među kojima i proslavljeni košarkaški as Dejan Bodiroga, kao i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.

Srbi treba da hodaju uzdignute glave
 

Posjete

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanas8074
mod_vvisit_counterJuce8038
mod_vvisit_counterOve nedelje16112
mod_vvisit_counterProšle nedelje64090
mod_vvisit_counterOvog mjeseca52855
mod_vvisit_counterProšlog mjeseca257883
mod_vvisit_counterUkupno16487840