- Novac koji bude nedostajao za adaptaciju sigurne kuće u Berkovićima pokušaćemo da dobijemo putem donacija - rekla je Čičkovićeva i dodala da se sada obavljaju istraživanja kako bi uvidjeli koliki su kapaciteti potrebni.
- Sigurne kuće po svjetskim standardima podrazumijevaju jedan ležaj na 10.000 stanovnika, ali moramo imati u vidu da su kod nas uz te žrtve, koje su uglavnom žene, uvijek i po dvoje do troje djece - naglasila je Čičkovićeva.
Opština Berkovići obezbijedila je adekvatan objekat sa okućnicom, sigurna kuća biće regionalnog karaktera.
Čičkovićeva je istakla da je u pitanju objekat koji bi zadovoljavao regiju istočne Hercegovine sa 70 do 80 hiljada stanovnika, a velika je prednost što su Berkovići u centru hercegovačke regije i fizički su podjednako dostupni svima.
Od početka ove godine u CJB Trebinje registrovano je 14 slučajeva porodičnog nasilja što je za oko 60 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Veliki je broj onih što ne prijavljuju nasilje, a od 14 slučajeva ove godine zabilježeno je i jedno zlostavljanje žene nad muškarcem.
Direktor Centra za socijalni rad u Bileći Krsto Uljarević kaže da se broj nasilja u porodici u ovoj opštini nije povećao u odnosu na prethodne godine.
- Iako je Bileća mala opština, nasilje u porodici više nije tabu tema tako da Bilećani traže pomoć od zaposlenih u Centru za socijalni rad - istakao je Uljarević.
Gradnja
Izgradnju sigurne kuće u Berkovićima sa 70 odsto finansiraće Vlada Republike Srpske, a 30 odsto novca izdvojiće sve opštine istočne Hercegovine.