Izrada gusala je težak i složen posao, koji zahteva mnogo drvodeljskog i rezbarskog umjeća, ali i kreativnosti. Osnovni materijal je dobro osušeno drvo javorovo, malo uštavljene jagnjeće kože,najbolja je mlada jareća a umesto konjskih dlaka sada se za strune i na instrumentu i na gudalu koriste tanke najlonske niti. Ako je graditelj vične ruke, dobre gusle s raznolikim motivima mogu da se naprave za mjesec dana-priča Svetko i dodaje da je strpljenje tu pola posla, svaka šara, svaki lik na guslama rezbare se ručno, pa je grešku teško ispraviti.
Čitajući o ovome zanatu i slušajući Guslarsko jutro na televiziji Duga,Svetko se odlučio da napravi prve gusle.Sada mu je ovoj posao postao već rutina,dok se jedne suše da nebi ispucale ,druge priprema,treće štavi jarećom kožom...
Nije izrada gusala samo izdubiti drvo, izrezbariti ga i ukrasiti, već, pre svega, podešavanje zvuka. Kada instrument uzme u ruke dobar guslar da se ne zastidiš. Treba, dakle, imati i sluha. Da bi se dobio dobar zvuk kalica (trup gusala), treba dobro da se iskopa, da se odabere i dobro nategne koža, ali i da se pravilno zategnu strune-priča Svetko i napominje da se gusle rade ručno, bez mašina.
Čovjek koji izrađuje gusle mora im biti posvećen cijelim svojim bićem i pri tome imati veliku koncentraciju kako bi ispoštovao i način izrade, pri kome imaju vrhunski kvalitet zvuka, tako da za svaki primjerak treba i dosta pažnje, i dosta energije, a najviše ljubavi".
Svaki primjerak je posebna priča i izrađen je sa puno ljubavlju,jer treba strpljivo obraditi trupac da bi se izradile gusle, a izrađuje ih od javora,pitomog oraha,kljena...
Svake gusle imaju svoju cijenu,zavisno koji su motivi na njima i kako su izrezbarene.Cijena se kreće od 250 do 500 maraka, a ove nemaju cijenu jer sam ove poklonio i izrađene su od pitomog oraha-kaže Svetko i dodaje da su gusle i stuna dugačka ponos i dika junačka.
Graditeljska tajna
Malo ljudi zna da postoji manje i više zvukovito drveće. Gusle se najčešće izrađuju od javora, potom od bjelog bora, kruške, oraha,kljena, jasike i trepetljike. Od sječenja drveta do završetka izrade proteknu dve godine. Pri tom je najvažnije sačuvati drvo od pucanja.