Opština Berkovici

Naslovna Berkovići Privreda Hercegovačkim stazama i bogozama

Hercegovačkim stazama i bogozama

El. pošta Štampa PDF

Po berkovićićkoj mjesnoj zajednici Hrgud grgolja nekoliko izvora ,posebno sad  za vrijeme ovih obilnih junskih kiša.No,zna se to odavno, samo izvor Brestica ne presušuje ni u vrelom avgustu.Od prije tri i po godine dio njegove vode stiže i do 800 metara , udaljenog zaseoka Koritnika, gdje žive četiri porodice Mihića i tri Muratovića.

Mihići su se dogovorili ,kupili prikladno crijevo i napravili vodovod.

Uzevši dio vode sa izvora, u kućama su uredili kupatila, a kad im zatreba zalijevaju imanja pod parikom u Koritničkom polju.

Nekad su na ovom izvoru ispod brda Zagradica, na petom kilometru od Dabrice prema Berkovićima, gasili žeđ brojni ljudi i stoka sa daleko šireg područja.Vremenom se, pak smanjio i broj ljudi i stočni fond na Hrgudu, pa je u novim okolnostima vode ostalo dovoljno- i za piće i za kupanje, pa i za papriku....A izvor sa ženskim imenom ,  koje je dobio po nekom brijestu koga je mlin vremena davno samlio i uništijo sa lica zemlje, i dalje je iznenađujuće lijep- i u surovom hercegovačkom krasu njegova bistra voda izuzetno prija putnikovom grlu, i misli i duši....

 

Pripremio Žarko Janjić

Hercegovačkim stazama i bogozama
 

Posjete

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanas7732
mod_vvisit_counterJuce16056
mod_vvisit_counterOve nedelje38089
mod_vvisit_counterProšle nedelje103926
mod_vvisit_counterOvog mjeseca52157
mod_vvisit_counterProšlog mjeseca394159
mod_vvisit_counterUkupno12423719