Naslovna Berkovići Politika Savez opština istočne Hercegovine objavio rezoluciju za izlazak iz krize

Savez opština istočne Hercegovine objavio rezoluciju za izlazak iz krize

Kako bi zaustavio ili ublažio loše ekonomsko-socijalno stanje istočne Hercegovine, Savez njenih opština danas je na sjednici održanoj u Ljubinju objavio rezoluciju koja zahtjeva primjenu mjera iz nadležnosti Vlade Republike Srpske, a koja bi trebala da uključi imenovanje tima visokorangiranih službenika odgovornih u resorima: industrije i energetika, poljoprivrede, te saobraćaja i finansija.

DSC_1519

Izvještaj Saveza opština istočne Hercegovine o ekonomsko-sovijalnom stanju Hercegovine u Republici Srpskoj pokazao je da je snažni talas svjetske ekonomske krize u poslednje četiri godine ovom području donio poražavajuće rezultate čiji ishod može biti katastrofalan.

U izvještaju se navodi da istočna Hercegovina, pored svih stvarnih i izmišljenih slika o značaju njenog istorijskog i kulturnog nasljeđa, o prirodnom i društvenom potencijalu razvoja i napretka, tone u siromaštvo, demografsku degradaciju i gubitak identiteta, perspektiva i šansi razvoja.

DSC_1521

Ovo stanovište Savez je potkrepio činjenicama da istočna Hercegovina trpi ogromne gubitke stanovništva, proces privatizacije državnog kapitala nije dao nikakav rezultat, nema zapošljavanja, agrari su u lošoj poziciji, putna infrastruktura je nedovoljno otvorena što spriječava razvoj turizma i investicija i slično.

Objavljena rezolucija posebno zahtjeva sledeće mjere:

1. Utvrđivanje okvira, plana i modaliteta restrukturisanja kapitala i upravljanja privrednim društvima koja u strukturi imaju državni kapital, prvenstveno u oblasti metalo-prerađivačke i tekstilne industrije, radi obnove proizvodnje i zapošljavanja;
  2. Utvrđivanje modaliteta i plana kupovine nepokretnosti i druge imovine stečajnih dužnika, koja ima razvojno-perspektivni karakter, radi stavljanja u funkciju obnove proizvodne djelatnosti i zapošljavanja; najava J.P. „Nikola Tesla“ d.o.o., bi mogla biti model;
  3. Izrada akcionog plana redefinisanja sistema učešća proizvođača el.energije u naknadama za korišćenje resursa, u korist podsticanja razvoja lokalnih zajednica, i učešća u razvoju regije;
  4. Definisanje okvira i plana razvoja, platforme i struktura za privlačenje investicija u radno intenzivne i druge privredne djelatnosti na području Hercegovine;
  5. Obezbjeđenje sredstava za sprovođenje utvrđenih mjera u postupku usvajanja rebalansa Budžeta Republike za 2013.godinu.

Kao jedna od narednih faza faza aktivnosti na stabilizaciji prilika i početnog podsticanja razvoja u Hercegovini, prema rezoluciji, obavezno treba da uključi:

1. Izradu Strateškog plana razvoja u Hercegovini, u partnerstvu Vlade (ministarstava) RS, Izvršnog savjeta Saveza opština I.Hercegovine, Grada Trebinja i opština: Nevesinje, Bileća, Gacko, Ljubinje, Berkovići i I.Mostar;
  2. Izradu i sprovođenje posebnog programa kapitalnih ulaganja i podsticaja razvoja Hercegovine u okviru Ekonomske politike i Budžeta Republike Srpske za 2014.godinu, i naredni petogodišnji period;
  3. Osnivanje Fonda za razvoj u Hercegovini, u kome će glavninu sredstava obezbjeđivati dio prihoda, odnosno dobiti elektro-energetskih proizvođača (HET i RiTE Gacko);
  4. Uspostavljanje i održivi razvoj struktura (agencija, fond, ili sl.) za sprovođenje, odnosno ostvarivanje strateškog plana razvoja u Hercegovini, koje uključuje rad predstavnika Vlade RS, predstavnika lokalnih zajednica i organa Saveza opština I.Hercegovine.
  5. Izvještaj sa Rezolucijom će se dostaviti Vladi Republike Srpske, Predsjedniku Republike Srpske i Narodnoj skupštini Republike Srpske.

DSC_1520

DSC_1532

DSC_1535

Preuzeto sa portala   www.mojahercegovina.com