Naslovna Berkovići Društvo Pozitivan prirodni priraštaj

Pozitivan prirodni priraštaj

BANJA LUKA - Od ukupno 63 opštine na području Srpske, samo četiri imaju pozitivan prirodni priraštaj, i to Banja Luka, Zvornik, Berkovići i Milići, što ukazuje na ozbiljan poremećaj u demografskom razvoju RS.

Ovo je za "Glas Srpske" rekao prof. dr Draško Marinković sa katedre za demografiju na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjoj Luci i predsjednik Centra za demografska istraživanja.

- Proces depopulacije izazvan je različitim faktorima kao što su nestajanje sela, emigracija radno sposobnog stanovništva, te povećanje nezaposlenosti i pomjerena prosječna starost majke pri porađaju. Posljednja istraživanja, koja su rađena ove godine, pokazuju da zbog tih faktora nedostaje oko 40 odsto djece za zamjenu generacija - kazao je Marinković.

On kaže da je lani u Srpskoj umrlo 4.000 ljudi više nego što se rodilo, zbog čega je za zamjenu generacija nedostajalo 30 odsto djece.

Marinković je naglasio da vlasti treba više da rade na ovom segmentu, jer od 2002. godine RS ima negativan prirodni priraštaj.

- Kontingent starog stanovništva u Srpskoj sustigao je kontingent mladog stanovništva. O tome govore i podaci da je prirodni priraštaj negativan u većini velikih opština. U Prijedoru je ove godine umrlo 344 lica više nego što se rodilo, u Doboju 256, u Bijeljini 178, Kozarskoj Dubici 206, dok je u Gradišci ove godine umrlo 171 ljudi više nego što se rodilo - istakao je Marinković.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, 1998. godine u Srpskoj je rođeno 13.527 djece, a umrlo 12.469 stanovnika, dok je 2007. godine rođeno 10.110 beba, a umrlo 14.146 stanovnika.

Marinković je istakao da bi se problem smanjivanja broja stanovnika mogao riješiti samo rađanjem više djece. To podrazumijeva da svaka porodica treba imati najmanje četvoro djece.

- Prema posljednjim sprovedenim anketama, 55 odsto porodilja u Srpskoj ima jedno dijete, 34 odsto dvoje djece, dok manje od 12 odsto ima troje djece. Porodice sa četvoro djece su veoma rijetke - dodao je Marinković.

U Ministarstvu za porodicu, omladinu i sport RS naglašavaju da će ovom problemu u narednom periodu više posvetiti.

- Na različite načine pokušavamo da stimulišemo rađanje djece. Majkama koje rode treće dijete putem Javnog fonda dječije zaštite RS uplaćuje se 600 maraka, dok se majci koja rodi četvrto dijete uplaćuje 800 maraka - kažu u resornom ministarstvu.

Dragana Keleč  Glas Srpske

Pozitivan prirodni priraštaj