Naslovna Berkovići Društvo АМБАСАДОР СЈЕДИЊЕНИХ АМЕРИЧКИХ ДРЖАВА МICHAEL MURPHY ПОСЈЕТИО ОПШТИНУ БЕРКОВИЋИ/ БЕРКОВИЋИ ДИО USAID DIASPORA INVEST ПРОЈЕКТА

Амбасадор Сједњених Америчких Држава у Босни и Херцегови Michael Murphy јуче ( 27.08. ) у посјети Берковићима. Том приликом са начелником општине Берковићи Ненадом Абрамовићем потписао је први партнерски споразум Владе Сједињених Америчких Држава и јединице локалне самоуправе у Босни и Херцеговини, који има за циљ подстицање улагања дијаспоре и отварања радних мјеста. ( USAID Diaspora Invest пројекат ).

a1

Пројектом је, између осталог, планирана подршка у циљу системског јачања капацитета Општинске управе, мапирање дијаспоре, припреме директорија потенцијалних инвестиционих пројеката и капацитета локалне предузетничке заједнице као и увезивање са пословном дијаспором кроз пословне сусрете, те креирање комуникацијског плана за сарадњу с дијаспором. Поред усмерења на економски развој, разматраће се и иницијативе од друштвеног значаја у којима дијаспора жели дати свој допринос.

a2

Паралелно са јачањем капацитета које директно утичу на привлачење капитала дијаспоре,кроз Пројекат ће се успоставити Локални инвестициони фонд дијаспоре, који има за циљ да директно подржи нове инвестиције које укључују дијаспору. Фонд ће бити суфинансиран од стране Општине Берковићи и USAID-а.

Поред амбасадора,Берковиће су посјетили и Karl Wuster, шеф одјела за економски развој USAID-a, Добрила Вукмановић, пројект менаџер, Сањин Арифагић, шеф USAID Diaspora Invest пројекта и Јузуф Тановић, замјеник шефа USAID Diaspora Invest пројекта.

a3

Осим USAID Diaspora Invest пројекта разговарало се и о пројектима који су реализовани уз подршку USAID-a и Амбасаде Сједињених Америчких Држава у БИХ, али могућностима додатног унапрјеђења сарадње.

У склопу посјете Берковићима, амбасадор Michael Murphy заједно са USAID делегацијом посјетио је Саборни храм и Пословнo –производну зону Видуша.

a4

a5