ČAROBNJAK IZ HERCEGOVINE

Umetnika koji u svojim radovima koristi tehniku bakropisa, akvatinte i crteža odlikuje i nekoliko simbola: krug, krst, točak i plug. Sve sama simbolika iz podneblja iz kojeg potiče autor. Možda se tim simbolima može još jedino dodati Sunce i kamen. Ali u simbolici točka je i krug i samo Sunce. Pomenuli smo već plug, koji uz sebe ima jaram i teljige.

Sunce kao simbolika označava raj. Možda Hercegovci celu istoriju doživljavaju kao jaram i teljige, a zna se gde se ulazi pod tom opremom. Solarni točak – krst uvek je simbol dobrote i sreće, simbol promene. Kod Antunovića, osećam, te likovne sreće i promene biće na pretek.

Krst je središte sveta i tačka u kojoj opšte nebo i zemlja. Hercegovina kao točak koga može samo Sunce da pokrene, da se iskobelja iz teškog kamenjara.

 Petrolejke i stare hercegovačke peći na drva koji imaju sulundare što spajaju zemlju sa nebom. (Darovao mi je slikar jednu lampu – čini mi se da od tada bolje osvetljava moju kuću i okolinu.)

Krug ili točak je princip samostalnosti, večnosti, bez početka i kraja. Uveliko ukida vreme i prostor. Ukršta i ženski i muški princip.On predstavlja ciklično savršenstvo i ponavljanje. Krug je oličenje samog Boga, s tim što donja površina       predstavlja kovčeg i donje vode, a gornja voda dugu. Ovo s vodom nije slučajno, jer u Hercegovini nema vode. Ispucala je zemlja kao i ljudska usta.

Antunovićev krug sa kvadratom u središtu prikazuje sjedinjenje  neba i zemlje, jina i janga, i po analogiji, savršenog čoveka. Risto Antunović u svojim slikama i crtežima je zreo umetnik koji ima dosta od tog savršenstva. On je rafinisani i zreo stvaralac, čarobnjak iz Hercegovine - čovek raskošne ruke. 

 

                                                               Radoslav Bratić

U eri nanovijih savremenih visokorazvijenih tehnologija i masmedijske kulture sa svim

prednostima  i posledicama razvoja i odjeka u oblasti umetnosti likovnog stvaralaštva,

Risto Antunović doživljajem toga istovremenog sveta nastoji da ostvari i zadrzži kompaktan, duboko ličan i duhovno objedinjen prostor svog grafičkog ciklusa.

 

 Trideset radova imenovanih “DABARPOLJE” u Galeriji “ULUS” potvrdjuje kretanje ogromne snage koju poseduju dela Antunovićevih  grafičkih ciklusa. Izvan u širem smislu uobičajenih tokova i u postmodernističkim okvirima ova izložba je sinteza kreativnih dostignuća u tehnici

ciju moć autor naglašava, koristi mogućnosti i razvija njena svojstva. Pred nama zato nisu

samo pasivne forme, vec predmeti sa svim  predodredjenostima dominirajući u

Antunovićevom delu.

 

U pravcu sveta realne stvarnosti i u funkciji željenog umetničkog iskaza i lepote i najviših

kvaliteta ukupnog grafičkog dela Riste Antunovića, tokom jedne izuzetno bogate, kontinuirane

i trajne umetničke aktivnosti, on je sledio isključivo lične puteve sveautorske osobenosti i

jasne prepoznatljivosti. U svetu unifikatnosti i trecemilenijumskih tehnoloških moći  ovo je

izložba pred kojom treba da se poklonimo.

 

 

Jasminka Plavšic Djerković

... Na granici moguceg, kroz vestinu i lakocu Resenja, kako obuzdati forme neobuzdanih, rasvetliti tminu?

    Okupio je nespoivo, uozbiljio nestalnost... i umirio buntovno.

 

Vladeta Stojic

 

 

 

Prvo što uočavamo na njegovim radovima je sugerisano kretanje. Dinamika nastaje igrom oblika i sukoba svetlo-tamnih površina. Tamne površine postiže gusto zbijenim snopovima linija ili dužim ecovanjem ploča. Antunovićeva grafika je novi svet koji ima sopstvene zakone i funkcioniše vlastitim životom. On ostvaruje dodir sa unutrašnjim delovanjem sopstvenog bića i gradi potpuno novu, a ne reproduktivnu grafiku. Opredeljen za tradicionalne medije kakav je bakropis i akvatinta, ovaj umetnik opravdava klasične tehnike u vremenu proširenih medija. Antunović je otporan na aktuelne i kratkotrajne likovne tokove. On je svim bićem predan grafici. Atmosfera njegovih grafika isijava i objašnjava sve ono rečima neobjašnjeno. Celokupna likovna orkestracija govori o njegovom prepoznatljivom likovnom izrazu.

 

IVAN MILUNOVIĆ, jul 2009.

 

 

 Zemlja posna, vrela, rascvjetala tek raskošnom sušom, tvrda - a Bog previsoko! I kao takva, varljiva rodna gruda omeđila je sasvim rane radove Rista Antunovića, u težačkom traganju za sopstvenim rukopisom i nasušno svedenom simbolikom. Tri decenije već, pratim tu dodijeljenu direrovsku muku i monašku predanost nad podatnom metalnom pločom, u kojoj posvećena ruka smjerno kroti počesto nestašnu pisaljku od tanane igle, ispod koje se rađa i tajanstven duhovni vez, te u tragovima ostaje i pretekla toplina izdašnog sunca zarobljena u blagorodnim tonovima terakote.

 

 Stoga grafički motivi Rista Antunovića i zrače moćnim i svrevremenim porukama. Ne samo kao likovni, no i filozofski plastično inotnirani znaci za višeslojna iščitavanja. Uostalom, i po Hermesu; »Bog je, takođe, krug čije je središte svugdje, a obim nigdje«!

Minja Bojanić

 

RISTO M. ANTUNOVIC,rodjen je 1952.godine u Berkovicima (Hercegovina).

Akademiju likovnih umetnosti (odsek grafike) zavrsio 1978.godine u Sarajevu.

Godine 1980.zavrsio postdiplomski studij grafike na Akademiji likovnih umetnosti u

Ljubljani. Clan Saveza likovnih umetnika Jugoslavije od 1979,a od 1980. do 1988.

samostalni umetnik.Godine1987. boravi u ateljeu Cite Internazionale des Artes u

Parizu kao stipendista fonda “Mose Pijade”.1992.clan Udruzenja likovnih umetnika

Srbije.Imao 23 samostalne i oko 150 kolektivnih izlozbi u zemlji i inostranstvu.

Dobitnik vise nagrada iz oblasti grafike i crteza.

Zivi i radi u Beogradu.

 

 

 

 

 

Oпштина
Берковићи

Ул.Погинулих бораца oтаџбинског рата бб
88363 Берковићи
Република Српска

Жиро рачун општине

ЈРТ ОПШТИНЕ БЕРКОВИЋИ
УниКредит банка а.д. Бања Лука
5510780002620688

НЛБ банка а.д. Бања Лука
5620080000242409

Нова Банка а.д. Бања Лука
5550090000951050
2024 Општина Берковићи - Сва права задржана