Ministarstvo je izradilo i promotivni letak koji će biti dijeljen građanima, kako bi ih upozorili da petarde nisu igračke i da ne postoji bezopasna pirotehnika.
Akciju će pratititi i pojačane aktivnosti policije u saradnji sa inspekcijiskim službama, a koje se odnose na sprečavanje neovlaštene prodaje pirotehničkih sredstava.
Vlasnici prodavnica koje imaju zakonsko ovlaštenje da prodaju pirotehnička sredstva biće upozoreni da kupovina i prodaja mora biti u skladu sa postojećim zakonskim propisima.
Bez odobrenja MUP RS zabranjena je prodaja sredstava za male vatromete, petarde, rimske svjećice, male vatrometne bicikle, fontane, bengalske baklje, rakete i drugih sličnih proizvoda. Ova pirotehnika se prodaje samo u prodavnicama oružja i municije ili prodavnicama pirotehničkih proizvoda. Mogu je kupiti samo punoljetna lica. Upotreba ovih sredstava zabranjena je u zatvorenim prostorijama gdje se okuplja veći broj lica i od 31. januara do 14. novembra tekuće godine.
Pirotehnika – benglaske šibice, pucajuće šibice, pucajuće žabice, pasje bombice, pucajuće vrpce i slično može se prodavati tokom cijele godine i mogu ih kupovati i maloljetnici. Takođe, prodaja ovih sredstava je zabranjena bez odobrenja MUP RS, a prodaju se samo u prodavnicima oružja i municije ili prodavnicima pirotehničkih sredstava.
Cilj naših aktivnosti je da građani provedu praznike dostojanstveno, u miru i sreći. Uz slavlje ide sve, osim oružja i pirotehničkih sredstava, jer se u trenutku može pretvoriti u tragediju i zato djeci, ali i drugima ne treba poklanjati nešto od čega ne želite da strada.
Igre sa petardama posebno su opasne na mjestima gdje se okuplja veliki broj građana, zato svako ko želi na taj način da sa nekim podijeli „veselje“, mora biti svjestan da može ugroziti kako svoje, tako i tuđe zdravlje i život..
Upotreba pirotehničkih sredstava na javnom mjestu kažnjiva je zakonom, a roditelji, odnosno staratelji snose odgovornost za postupke maloljetnika.