Дана, 25. 11. 2024. године, у препуној сали парохијског дома одржана је промоција књиге „Вила са Чакора“, аутора Неде Ђукић Боројевић.
О књизи су говорили проф. др Славољуб Ђукић и ауторка.
Присутне је испред СПКД „Просвјета“ ОО Берковићи поздравио предсједник проф. Раденко Којовић.
На самом почетку промоције ученици Основне школе „Његош“ Берковићи, Галина Радош, Алексеј Шукић, Саша Ђурица, Вук Муратовић и Вељко Муратовић, су извели кратак сегмент из књиге, која говори о страдању деветнаестогодишње Бранке Ђукић.
Ово је књига о страдању деветнаестогодишње дјевојке Бранке Ђукић коју су убила двојица Албанаца са Косова и Метохије на планини Чакор 1975. године.
Професор др Славољуб Ђукић је надахнуто говорио о самом догађају који се десио. Као један од Бранкиних потомака, коме је Раде ( Бранкин отац ) био стриц, изнио је све чињенице баш онако како му их је сам стриц испричао. Професор је истакао да је у књизи ријеч о трагедији незапамћеној на овим просторима у вријеме када је било прокламовано јединство свих народа на простору бивше Југославије, наводећи да су о томе писали многи умјетници, али да је то у јавности била табу тема из политичких разлога. Трагедију која је потресла тадашњу Југославију, књижевница је преточила у драму, а у другом дијелу књиге je сакупила богату документацију о самом догађају, али и свему што је из њега проистекло – о суђењу оцу, спомен обиљежју на мјесту трагедије, писању штампе, бројним пјесмама посвећеним Бранки Ђукић, меморијалу који се одржва на Чакору…
Обраћајући се присутнима ауторка књиге Бранка Ђукић Боројевић истакла је да су је радозналост и истраживачки дух упутили на стазе предака у жељи да пронађе корјене и упозна своју постојбину. Како је рекла, тако се родила жеља да напише књигу о трагедији своје братственице Бранке Ђукић.
− Ово је може се рећи, својеврсни молитвеник за Бранку Радову, уз жељу да га читате са поштовањем и осјећајем љубави, како сам га и ја писала, поручила је Ђукић Боројевић. Она је додала да, иако не можемо мијењати историју, можемо мијењати себе тако да се сјећамо наших старих предака и њихових жртава.
− Вечерас нас је сабрала несрећна тема, али то је наша српска судбина јер крст носити нама је суђено и на оваквим скуповима много смо сложнији него на неким срећним догађањима, рекла је књижевница.
У току програма представиле су нам се и дјевојке из етно групе „Херцеговке“, као и млади рецитатори: Исидора Абрамовић, Алексеј Шукић и Саша Ђурица.
Стихове је говорио и др Радован Фуртула.
Уз звуке гусала уживали смо у изведби Огњена Стојановића.
Хвала свима који су присуствовали промоцији.