Naslovna Berkovići Privreda Samo s potvrdom do pomoći države

Samo s potvrdom do pomoći države

Ocena korisnika: / 0
LošeNajbolje

Agencija za posredničke,finansijske i informatičke usluge (APIF) Republike Srpske,koja je s registracijom poljoprivrednih gazdinstava počela potkraj 2007.godine, do sada je u Ljubinju registrovala 383, a u Berkovićima 308 gazdinstava.

-Poljoprivrednici se kod nas prijavljuju kako bi dobili potvrdu s kojom potom konkurišu za razne Vladine podsticaje i kredite u ovoj oblasti- objašnjava Milica Vasiljević, referent poslovnice APIF-a u Ljubinju, koja obrađuje i podatke iz susjednih Berkovića.

Vasiljevićeva je neko vrijeme po dva dana, u sedmici radila i u Berkovićima, a onda je dogovoreno da joj podatke od tamošnjih poljoprivrednika do Ljubinja i obrade prosleđuje referentica za poljoprivredu u Opštini Berkovići Milosava Samardžić, pa se ta uspješna saradnja nastavlja i danas, s obzirom na to da Berkovići nemaju poslovnicu APIF-a.

-          U slučaju da se za to ukaže potreba, odnosno da se odjednom poželi prijaviti veći broj ljudi, naravno da bih otputovala u Berkoviće, ali dok ide ovakvim tempom,mogu samo reći da sam jako zadovoljna saradnjom sa kolegicom iz Berkovića, i da se na registraciju uopšte puno ne čeka- dodaje Vasiljevićeva, napominjući da je podnošenje zahtjeva za registraciju besplatno.

Mada su među registrovanim u obje opštine najčešće gazdinstva u kojima se isprepliće  ratarstvo i stočarstvo,uočava se , recimo da, u Ljubinju među njima ima dosta živinara,povrtlara(luk,paprika), voćara (višnja,jabuka), kao i onih koji se bave rasadničkom proizvodnjom.U Berkovićima, uz stočare i farmere,raste boj povrtlara (paprika,paradajz, jagoda), kao i onih koji predaju mlijeko na otkup, dok u Ljubinju otkupa mlijeka nema.

Drugim riječima registruju se svi koji žele da koriste razne olakšice u poljoprivredi,jer bez prethodne registracije na njih ne mogu računati.

APIF-ova poslovnica u Ljubinju radi od 2001.godine, a prethodno pominjana registracija poljoprivrednih gazdinstava samo je jedna u nizu djelatnosti kojima se bavi.Sem, nje, verifikuju staru deviznu štednju, obrađuju finansijske izvještaje (završne račune) čiji je rok za predaju 28.fabruar, vode registar imalaca računa za pravna lica, prodaju mjenice za kredit...

Ipak, ovih dana, ponovo nešto izraženije interesovanje poljoprivrednika koji zovu telefonom ili dolaze da se registruju, nekako indirektno nagovještava, bez obzira na talase duge i hladne kiše što zasipaju ljubinski i berkovićki kraj, da se, ipak, bližimo početku nove poljoprivredne sezone.

Žarko Janjić

Samo s potvrdom do pomoći države