Naslovna Berkovići Privreda Uspješan izvoz kamenih blokova iz Berkovića u Kinu

Uspješan izvoz kamenih blokova iz Berkovića u Kinu

Firma "Kremnice", u koju je uložen domaći i kineski kapital, već šest godina blokove arhitektonsko-građevinskog kamena iz Kamenoloma u Dabrici kod Berkovića, izvozi u Kinu.

Radna mjesta, u nimalo lakom zanimanju, našlo je trideset pet radnika, uglavnom mještana. U ovoj godini planiraju nova zapošljavanja i povećanje izvoza.

Najmanje pet godina, i investiranje više miliona maraka, potrebno je da najkvaliteniji blokovi počinju donositi zaradu.

„I ove godine namjeravamo da cjelokupnu proizvodnju izvezemo, jer je tamo bolja cijena, kod nas ima skepse prema ovom kamenu“, kaže Marinko Puljić, direktor „Kremnice“ d.o.o. Berkovići.

U jednom od najvećih kamenoloma u BiH, svim vremenskim uslovima odolijeva trideset pet radnika, sve tri nacionalnosti. Nezvanično, najniže zarade, veće su od hiljadu maraka.

„Najveći problem je zima, hladnoća,ljeti je odlično,zadovoljan platom“, naveo je radnik Neđo Bukvić.

„Od velikog značaja za nas ovdje, koji su uposleni, imamo neku egzistenciju“, kaže radnik Rajko Rupar.

U ovoj godini posao bi trebalo da dobije još pet radnika. Organizacija proizvodnje je složena.

„Treba zadovoljiti kvalitet, kupce i vlasnike, teško je uskladiti, ali uspijevamo“, istakoa je poslovođa Ivica Puljić.

U izvoz odlazi tek deset odsto eksploatisane sirovine.

Ovi blokovi uskoro bi trebalo da se nađu na putu za Kinu. Samo u prošloj godini, izvezeno je oko 2 300 metara kubnih kamena.U ovoj godini planiran je izvoz oko 4 500 metara kubnih.

Pored zadržavanja stanovništva i priohoda od koncesije, Opština nastoji da stvori brend.

„U budućem vremenu ćemo tražiti model da se izvrše detaljna istraživanja, pomagati investitorima u smislu infrastrukture“, rekao je zamjenik načelnika Opštine Berkovići, Bojan Samardžić.

Zaposleni priznaju da jedan problem ne mogu da riješe.

„Imamo dosta momaka, ja bih pozvao cure da se ne boje izabrati rudare,ovo je momački posao“, istakao je direktor „Kremnice“ d.o.o. Berkovići, Marinko Puljić.

Nestabilno snabdijevanje kamenoloma strujom, za sada je nerješivo. Puljić očekuje i podršku institucija u bržem rješavanju administrativnih zahtjeva.

RTRS

Uspješan izvoz kamenih blokova iz Berkovića u Kinu