Naslovna Berkovići Društvo Mještani Berkovića ne znaju gdje žive

Mještani Berkovića ne znaju gdje žive

Stanovnici najmlađe istočnohercegovačke opštine Berkovići godinama se pitaju gdje žive, u Berkovićima ili u Stocu, Republici Srpskoj ili Federaciji BiH, ali odgovora nema.

U ličnoj karti ili vozačkoj dozvoli stanovnika Berkovića navodi se da je opština u kojoj žive Stolac/Berkovići, iako su Berkovići opština u Republici Srpskoj, a Stolac opština u Federaciji BiH.

Dva entiteta, dvije opštine, a stanovništvo Berkovića po važećim dokumentima pripada i jednom i drugom entitetu, ili ni jednom ni drugom? U Berkovićima važe zakoni Republike Srpske, a u Stocu zakoni Federacije. Jedino što povezuje ove dvije opštine je entitetska granica.

Nije samo u dokumentima stanovnika Berkovića mjesto njihovog življenja Stolac/Berkovići, to mjesto se nalazi i na svim aktima Izborne komisije i na biračkim spiskovima.

U junu 1996. godine Odlukom lokalne Skupštine proglašena je opština Berkovići. Izmjenama i dopunama Zakona o teritorijalnoj organizaciji i lokalnoj samoupravi RS ("Službeni glasnik RS" broj 19/96), u članu 2. stoji da je opština RS Berkovići, a ne Stolac/Berkovići. Međutim, projekat izdavanja ličnih dokumenata poznaje samo Stolac/Berkovići.

- Skupština opštine Berkovići u više navrata pokretala je inicijativu za izmjenu dvojnog naziva novoformiranih opština. Prijedlog za izmjenu naziva upućivan je Ministarstvu lokalne uprave i samouprave Republike Srpske. Posebno su nezadovoljni građani opštine Berkovići, koji redovno reaguju pri vađenju CIPS-ovih dokumenata, na kojima se koristi dvojni naziv Stolac/Berkovići - kaže predsjednik Skupštine opštine Berkovići Milenko Kojović.

U julu 2004. godine, na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, poslanik Ljiljana Milićević postavila je ovo poslaničko pitanje i na tome je ostalo.

Opština Berkovići se zbog ovoga obraćala i Ustavnom sudu BiH, ali je odgovor bio da taj sud nema nadležnosti po ovom pitanju.

- Imali smo obećanja da će se dvojni naziv preimenovati u naziv opština Berkovići, međutim, do sada po tom pitanju ništa nije preduzeto - istakao je Kojović.

Opština Berkovići egzistira samostalno punih osamnaest godina.

U Ministarstvu uprave i lokalne samouprave i CIPS-u juče nismo mogli da dobijemo komentar.

Samostalna zajednica

Kojović je naglasio da opština Berkovići ima oko 4.000 stanovnika i da funkcioniše kao samostalna lokalna zajednica sa svim potrebnim službama.

Glas Srpske

Mještani Berkovića ne znaju gdje žive