Naslovna Berkovići Društvo Milenko i njegove breke

Milenko i njegove breke

Neumitno leti vrijeme.Svuda,pa i preko Hrguda,babina Dola....preko staza i bogaza berkovićkih,pa nekom neobjašnjivom logikom neke priče zapreće u zaborav,druge vadi iz minulih ljeta na površinu,da bljesnu kao biser na suncu,što se gdjekad probije kroz kišne oblake nad južno-hercegovačkom planinom,da zadive nekom unutrašnjom poetikom,poput stiha iz davno zaboravljene pjesme što vam titra u sjećanju-pa i takav,otrgnut od cjeline,grije dušu ugodnim skladom i spopstvenom iskrom.

I, evo ,dok minu godina između dva roda berkovićkih trešanja (dok sadašnji kasni hrušt puca od navale velike vlage),minu i godina od kada nas napusti poslednji hercegovački doktor-akcijaš, Milenko Muratović,onaj o kom smo već pisali dok je Babindolce predvodio na popravci makadama i cementiranju najugroženijih deonica prema selu.No, na godišnjem mu pomenu,prošle subote čusmo još ponešto.

Nije, rekoše nam, dr Milenko Muratović,direktor berkovićkog Doma Zdravlja, bio samo ljekar , i putar po potrebi, već akcijaš opšte prakse.Od njegovog povratka posle studija,nijedna akcija se u Babinom Dolu nije mogla zamisliti bez njega....Prvi je poveo mnoge,među njima i onu na uređenju seoskog groblja.S kosjerima,krampama, ćuskijama i pilama krenuli seljani da ga urede, a bješe potpuno zaraslo.Krešu i krče ljudi nemilice korov,draču,kupinu,drveće i dođoše do stabla dvije breke.....Ej,njih ne.nipošto.To nedijate,to su naše endemične biljke.Da njih nema tu,trebalo bi ih zasaditi-govorio je Milenko.

Niko,kažu nam u Babinom Dolu,nije mogao naslutiti da će baš 51-godišnji Milenko,koji je vodio akciju,biti prvi koji će,godinu kasnije,zauvjek leći u hlad jedne od tih breka,da će ga odnjeti srčani udar...Potresan govor na sahrani održao mu je viši laborant 68-godišnji Milovan Muratović.Godinu kasnije,evo, ni Milovana nema,umro je nedavno.I, on počiva u groblju sa dvije breke,kao i jjegov rođak nekadašnji ginekolog Sreto Muratović,preminuo od srčanog udara,takođe relativno mlad...Iz sela sa desetak kuća Muratovića,čak tri su se opredjelila za medicinu,pomagali ljudima od Berkovića, do Sarajeva i Beograda, gdje su službovali.A sad sva tri počivaju u krugu od desetak metara u groblju kod planinskog sela,u hladu onih dviju breka.Breka kojima je baš život spasio Milenko( čije ime sada nosi onaj beerkovićki Dom Zdravlja) ,koji je prvi sahranjen u njihov lad.

Čudno je vrijeme.Neumitno leti.U jegove tajne niko nemože proniknuti....Al proniknuto je u jednu drugu tajnu:treba biti dobar u svim vremenima kao što bjehu ova tri rođaka,što počivaju u tišini kraške planine, a o njima njihova djela još govore.

Pripremio Žarko Janjić

Milenko i njegove breke